گوجه فرنگی

گوجه فرنگی و هر چیزی که درباره آن باید بدانید!

گوجه فرنگی را لطفا دست کم نگیرید چون تنها یک میوه نیست، بلکه بمب قرمزی از خواص مفید است که اگر آن را میل کنید در بدن شما فعال می‌شود و سلامتی را به ارمغان می‌آورد.

شناسنامه رب گوجه فرنگی که به ثبت جهانی رسیده است:

نام:

نام علمی این میوه قرمز رنگ Solanum lycopersicum است که در زبان فارسی دری بادمجان رومی نیز نام‌گذاری شده است.

نام خانوادگی:

گوجه برخلاف باور بسیاری از افراد جزو گروه صیفیجات است!

محل صدور :

محل تولد گوجه‌فرنگی در آمریکای جنوبی و مرکزی به ثبت رسیده است که در  دورهٔ استعمار اسپانیا به سایر نقاط جهان شناسانده شد و در دوره پادشاهی ناصرالدین‌شاه قاجار بر سر سفره‌های ایرانی نیز آورده شد و مورد استقبال زیادی قرار گرفت و جالب است بدانید که تاریخچه‌ای پنهان در گوجه فرنگی است.

گوجه فرنگی

گوجه اشراف را مسموم می‌کند!

بنا بر حادثه‌ای که در ادامه به آن خواهیم پرداخت در دوران گذشته موج هراسی از گوجه در بین مردم به وجود آمد که این میوه سمی و مرگبار است! این باور قدما درباره گوجه‌فرنگی از آن جا نشأت گرفت که اشراف در ظرف‌های سربی گوجه را میل می‌کردند و با وجود اسیدیته موجود در گوجه ، سربی که درون این ظرف قرار داشت جذب گوجه می‌شد و شاهزاده‌ای که آن را میل می‌کرد مسموم شده و کشته می‌شد! و در نهایت اطرافیان به این نتیجه رسیدند که گوجه یک میوه سمی است!

خواص گوجه فرنگی

گوجه میوه‌ای است که علاوه بر تضمین سلامتی، زیبایی را هم به مصرف‌کنندگان وفادارش هدیه می‌کند. پس تا می‌توانید گوجه میل کنید زیرا ویتامین‌های موجود در گوجه فرنگی بسیار زیاد است. از جمله ؛ ویتامین‌های C و A ، اسیدفولیك یا بتا كاروتن و موادهای معدنی موجود در این میوه شامل؛ كلسیم، فسفر، پتاسیم، فیبر، سدیم، گوگرد، كمی آهن، مس و روی است.

خواص درمانی گوجه فرنگی

گوجه‌فرنگی درمانگر سرطان است و از ابتلا به بسیاری از مریضی‌ها جلوگیری می‌کند. خواص خوردن آب گوجه در هنگام صبح مثل یک دارو شفادهنده عمل می‌کند که بسیاری از متخصصان تغذیه آن را توصیه می‌کنند. گوجه و یا بهتر بگوییم بمب ویتامین‌ها را به هر بهانه‌ای در کنار غذا و یا به صورت چاشنی در آشپزی‌های خود استفاده کنید تا بتوانید از خواص مفید گوجه بهره‌مند شوید. همان طور که می‌دانید کوچکترین میکروبی می‌تواند خواص مفید گوجه‌فرنگی را تحت تأثیر قرار دهد. پس در انتخاب گوجه‌فرنگی سالم و یا فرآورده‌های ناشی از آن دقت کافی را داشته باشید.

پیشگیری از کرونا با خوردن گوجه فرنگی

ویروس کرونا به بدن‌هایی وارد می‌شود که سیستم ایمنی پایینی دارند و در بیشتر مواقع باعث مرگ فرد مبتلا به کرونا می‌شود لطفا تا می‌توانید از مواد دارای ویتامین c از جمله گوجه فرنگی میل کنید زیرا سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می‌کند و ضامنی برای سلامتی شما در این وضعیت نابسامان کرونایی است!

رب گوجه‌فرنگی چینچین دستچینی از مرغوب‌ترین میوه‌ها تهیه شده است که با به روزترین تکنولوژی‌ها به صورت کنسرو درآمده و ویژگی منحصر به فردی که نسبت به رقبای خود دارد این است که رب گوجه‌فرنگی چینچین بدون مواد نگهدارنده به دست مصرف‌کنندگان محترم می‌رسد.

گوجه فرنگی

حقایق جالب در مورد گوجه فرنگی

درمان ناباروری در مردان با گوجه یکی از حقایق باورنکردنی در این میوه معجزه‌آسا هست که لیکوپن موجود در گوجه این اعجاز را به وجود آورده است.

همیشه پای یک گوجه فرنگی در میان غذا هست!

بعضی از مواد اولیه است که اگر در آشپزخانه نباشد جای خالی آن در طعم غذا احساس می‌شود که یکی از آنها گوجه است! در ادامه با غذاهایی که می‌توان معجزه گوجه را در آن دید آشنا خواهیم شد!

نشان طلایی گوجه‌فرنگی اهدا می‌شود به غذاهای زیر:

  • گوجه فرنگی کریسپی با پنیر پارمزان
  • تست گوجه و آووکادو
  • اسنک سیب زمینی و گوجه
  • اسنک بروکلی با سس گوجه فرنگی
  • کوکوی گوجه
  • سوپ گوجه فرنگی

 

رب؛ اعجوبه‌ای به دست آمده از گوجه فرنگی:

فرزند خلف به دست آمده از گوجه فرنگی که در آشپزی گاها بیشتر از خود میوه و برگه گوجه آن کاربرد دارد، رب گوجه فرنگی است که عصای دست بسیاری از سرآشپزان دنیاست تا طعم و رنگ غذا را با آن به یاد ماندنی می‌کنند. در غذاهای زیر رب گو.جه فرنگی از ارکان اصلی تهیه آن غذا است:

  • فیله در سس گوجه‌فرنگی
  • ماهی یونانی با سس گوجه
  • استیک مرغ با سس گوجه‌فرنگی

روش نگهداری رب گوجه فرنگی شاید از تهیه آن هم سخت‌تر باشد. بسیار از باکتری‌ها و قارچ‌ها عاشق رب گوجه فرنگی هستند و در کمین بوده تا در کمترین زمان خود را در آن غرق کنند. یکی از مرحله‌هایی که اگر به صورت استاندارد رعایت نشود احتمال آلوده شدن رب بسیار بالاست زمان بسته‌بندی محصول است! رب گوجه چین‌چین با آخرین تکنولوژی روز دنیا تهیه می‌شود که در بهداشتی‌ترین شرایط ممکن به دست مصرف‌کنندگان می‌رسد.

گوجه فرنگی

مواد نگهدارنده، ارزش غذایی رب گوجه‌فرنگی را صفر می‌کند!

خواص گوجه فرنگی و رب آن ستودنی است که در این مقاله به آن اشاره شد، حال بسیاری از تولیدکنندگان برای بالا بردن مدت دوام رب گوجه از مواد نگهدارنده استفاده می‌کنند که این روش ارزش غذایی محصول را به صفر می‌رساند! چین‌چین رب گوجه‌ فرنگی  با فرآیند تولید به روز و استفاده از دستگاه‌های پیشرفته تولید می‌کند. رب خانگی از دیگر محصولات چین چین است.  یکی از اهداف اصلی چین‌ چین حفظ ارزش غذایی محصولات تولید شده است و با به کار بردن متخصصان علم تغذیه توانسته است به این هدف نزدیک شود و افتخار کسب تندیس برند محبوب مصرف‌کننده را در سال ۱۳۹۸ دارد.