خواص آب گوجه فرنگی

خواص آب گوجه فرنگی

آب گوجه فرنگی یک نوشیدنی محبوب است که طیف گسترده ای از ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان های قوی را در خود دارد. گوجه سرشار از لیکوپن است، یک آنتی اکسیدان قدرتمند که دارای مزایای چشمگیری برای سلامتی است. خواص آب گوجه فرنگی برای سلامتی بسیار زیاد هیتند، با این حال، برخی معتقدند به دلیل وجود سدیم زیاد در بعضی از برندهای خاص تولیدکننده آب گوجه فرنگی، ممکن است به اندازه یک گوجه فرنگی، برای سلامت شما مناسب نباشد. در این مقاله در مورد مزایا و معایب آب گوجه فرنگی برای سلامتی بدن صحبت شده است.

آب گوجه فرنگی بسیار مغذی است

آب گوجه فرنگی نوشیدنی محبوبی می باشد که از گوجه فرنگی تازه تهیه شده است. در ادامه اطلاعات تغذیه‌ای مربوط به ۱ فنجان (۲۴۰ میلی لیتر) آب گوجه فرنگی ارائه شده است:

 • کالری: ۴۱
 • پروتئین: ۲ گرم
 • فیبر: ۲ گرم
 • ویتامین A:  ۲۲٪از مقدار روزانه  (DV)
 • ویتامین C: 74٪ از  DV
 • ویتامین K: 7٪ از  DV
 • تیامین (ویتامین B1): ۸٪ از  DV
 • نیاسین (ویتامین B3):  ۸٪ از  DV
 • پیریدوکسین (ویتامین B6): ۱۳٪ از  DV
 • فولات (ویتامین B9):  ۱۲٪ از DV
 • منیزیم: ۷٪ از DV
 • پتاسیم: ۱۶٪ از DV
 • مس: ۷٪ از DV
 • منگنز: ۹٪ از DV

همان طور که مشاهده می کنید، آب گوجه فرنگی بسیار مغذی است و بسیاری از ویتامین‌ها و مواد معدنی مهم را در خود جای داده است.

خواص آب گوجه فرنگی برای چشم‌ها و پیشگیری از بیماری‌های قلبی

نوشیدن فقط ۱ فنجان (۲۴۰ میلی لیتر) آب گوجه فرنگی تقریباً نیاز روزانه شما به ویتامین C را تأمین می‌کند و ۲۲٪ از نیازهای ویتامین A شما را به شکل آلفا و بتاکاروتنوئیدها برآورده می‌کند. کاروتنوئیدها رنگدانه هایی هستند که در بدن به ویتامین A تبدیل می شوند. این ویتامین برای حفظ سلامت چشم ها و بافت های بدن ضروری است.

این کاروتنوئیدها نه تنها به ویتامین A تبدیل می‌شوند بلکه به عنوان آنتی‌اکسیدان‌های قوی عمل کرده و از سلول‌های شما در برابر صدمات ناشی از مولکول های ناپایدار که رادیکال‌های آزاد نام دارند، محافظت می‌کنند.

آسیب رادیکال آزاد به صورت مزمن بوده و با مواردی مانند بیماری‌های قلبی مرتبط است؛ اعتقاد بر این است که این رادیکال‌های آزاد نقش اساسی در سرعت‌دهی به روند پیری دارند.

علاوه بر این، آب گوجه فرنگی منبع عالی ویتامین‌های گروهB ، از جمله فولات و ویتامین B6 است که برای متابولیسم و بسیاری از کارکردهای دیگر مهم هستند.

آب گوجه فرنگی می‌تواند در برابر برخی از سرطان‌ها  از شما محافظت کند

با توجه به مقادیر زیاد مواد مغذی مفید و آنتی‌اکسیدان‌ها، در مطالعات اخیر نشان داده شده که آب گوجه فرنگی تأثیر ضد سرطانی دارد.

مروری بر ۲۴ مطالعه مختلف، نشان می دهد که مصرف زیاد گوجه فرنگی و فرآورده های گوجه فرنگی با کاهش قابل توجهی در خطر ابتلا به سرطان پروستات همراه است.

در یک بررسی آزمایشگاهی، اثبات شد که عصاره لیکوپن حاصل از محصولات گوجه فرنگی، مانع از رشد سلول‌های سرطانی پروستات و حتی القاء آپوپتوز یا مرگ سلولی می‌شوند.

مطالعات صورت گرفته روی حیوانات نیز نشان می‌دهند که محصولات گوجه فرنگی ممکن است تأثیری مثل یک محافظ در برابر سرطان پوست داشته باشند.

موش هایی که به مدت ۳۵ هفته از پودر گوجه فرنگی تغذیه می کردند بعد از قرار گرفتن در معرض نور اشعه ماوراء بنفش نسبت به موش هایی كه رژیم غذایی معمولی داشتند، از لحاظ رشد سلول های سرطانی در شرایط مساعدتری بودند.

اگرچه این نتایج امیدوارکننده است، اما تحقیقات بیشتری برای درک چگونگی تأثیر گوجه فرنگی و محصولاتی مانند آب گوجه فرنگی در کاهش رشد سرطان در انسان نیاز است.

عوارض احتمالی مصرف آب گوجه فرنگی

اگرچه خواص آب گوجه فرنگی برای بدن بسیار زیاد است، اما عوارض جانبی نیز دارد. بزرگترین اشکال آن احتمال داشتن سدیم زیاد است. بسیاری از محصولات آب گوجه فرنگی حاوی نمکی هستند که بعدا اضافه شده و باعث افزایش میزان سدیم می‌شود.

رژیم های غذایی با سدیم بالا ممکن است برای افرادی که به نمک حساس هستند، مشکل‌ساز باشند. همچنین، تحقیقات نشان می‌دهند که رژیم‌های غذایی با سدیم بالا می‌توانند فشار خون بالا را افزایش دهند.

یکی دیگر از ایرادات آب گوجه فرنگی این است که فیبر کمتری نسبت به خود گوجه فرنگی دارد. البته گفته می‌شود، آب گوجه فرنگی نسبت به بسیاری از آب میوه های دیگر مانند آب سیب و آب پرتقال بدون پالپ از نظر فیبر غنی‌تر است.

توجه داشته باشید که در بسیاری از نوشیدنی‌های گوجه فرنگی، آب میوه‌های دیگری نیز به آن اضافه شده که می‌تواند باعث افزایش کالری و قند شود. برخی از برندها حتی ممکن است از شکر نیز استفاده کنند. هنگام جستجوی انواع آب گوجه فرنگی، آن‌هایی را که ۱۰۰٪ خالص و بدون نمک یا قند اضافه شده هستند انتخاب کنید.

علاوه بر این، افراد مبتلا به بیماری ریفلاکس معده که مربوط به دستگاه گوارش (GERD) است، باید از مصرف آب گوجه فرنگی اجتناب کنند زیرا این امر می‌تواند علائم آن ها را بدتر کند.

سخن پایانی

آب گوجه فرنگی سرشار از مواد مغذی مانند ویتامینC ، ویتامین‌های گروه B و پتاسیم است. همچنین منبع عالی برای آنتی‌اکسیدان‌هایی مانند لیکوپن است که می‌توانند التهاب و خطر ابتلا به بیماری های قلبی و برخی سرطان‌ها را کاهش دهند.

حتماً آب گوجه فرنگی ۱۰۰٪ خالص و بدون نمک یا شکر اضافه شده خریداری و یا خودتان آن را در خانه درست کنید تا از خواص آب گوجه فرنگی حداکثر بهره را ببرید.