کاشت گوجه فرنگی در ناسا

انتخاب گوجه فرنگی سالم و باکیفیت را بدانید!

انتخاب گوجه فرنگی سالم را باید بدانید زیرا یکی از مهم‌ترین مواد غذایی موجود در هر آشپزخانه‌ای است. گوجه فرنگی هم عطر، طعم و رنگ خوبی به غذا می‌دهد و هم سرشار از مواد مغذی مثل انواع ویتامین‌ها و آنتی‌اکسیدان‌هاست. حتماً شما هم در غذاهای زیادی از گوجه فرنگی استفاده می‌کنید پس بهتر است با ادامه این مقاله همراه شوید تا با نحوه انتخاب گوجه فرنگی سالم و باکیفیت آشنا شوید.

۱) در ابتدا ظاهر گوجه فرنگی را بررسی کنید

بهترین گوجه فرنگی گوجه‌ای است که پوست آن فاقد هر گونه لکه و رنگ آن قرمز روشن و درخشان باشد. گوجه‌ای که رنگ آن مات و کدر باشد، زیادی رسیده است. حواستان به نقاطی که دچار تغییر رنگ شده‌اند باشد، چرا که حتی یک نقطه سیاه روی پوست می‌تواند نشانه فاسد شدن گوجه از درون باشد.

انتخاب گوجه فرنگی سالم

با این که ظاهر گوجه فرنگی یکی از مهم‌ترین راه‌های انتخاب گوجه فرنگی سالم و باکیفیت است، نباید در توجه به ظاهر زیاده‌روی کرد. گوجه فرنگی نیز مثل خیلی از میوه‌ها وقتی چیده می‌شود که کاملاً نرسیده و به رنگ سبز است و در مرحله پایانی حمل و نقل با استفاده از گاز اتیلن فرایند رسیدن آن‌ها تسریع می‌شود. این گوجه‌ها ظاهر مناسبی دارند ولی طعم مطلوبی نخواهند داشت،  بنابراین بهتر است گوجه فرنگی را از بازارهای محلی و نزدیک به محل کشت خریداری کنید.

۲) سفتی گوجه فرنگی را بررسی کنید

گوجه فرنگی را در دست بگیرید و کمی فشار دهید. اینکه چقدر می‌توانید گوجه را فشار دهید نشان‌دهنده کیفیت آن است. گوجه اگر خیلی نرم و شل باشد یعنی خیلی رسیده است و فرایند فساد آن آغاز شده است یا به زودی آغاز می‌شود. گوجه فرنگی خیلی سفت هم مطلوب نیست، چرا که به اندازه کافی نرسیده است. گوجه فرنگی باید در برابر فشار دستان شما مقاوم باشد، اما باید قدری نرم باشد که نوعی تغییر حالت ارتجاعی در آن مشاهده شود.

۳) گوجه فرنگی را بو کنید

گوجه فرنگی را از قسمتی که به ساقه متصل می‌شود، بو کنید. گوجه فرنگی باید بوی شیرین و عطر خاک داشته باشد. اگر گوجه فرنگی را بو کردید و بوی خاصی حس نکردید و یا بویی شبیه میوه‌های گندیده حس کردید از خرید آن گوجه صرف نظر کنید.

جمع‌بندی

بهترین راه برای انتخاب گوجه فرنگی سالم و باکیفیت این است که آن را دقیقاً ببینید، لمس کنید و ببویید، از این رو بهتر است تک تک گوجه‌ها را بررسی کنید و گوجه‌هایی را که به صورت بسته‌بندی شده در کیسه‌های دربسته قرار گرفته‌اند خریداری نکنید.