پنه

پنه مرغ و پنیر

مواد لازم

پیاز خورد شده

1 عدد

فیله مرغ

250 گرم

پنه

200 گرم

نمک

چهار پیمانه

سایر مواد لازم

تست

2 عدد

ییبب

3 عدد

اغلب وقتی صحبت از پاستا به میان می‌آید، ذهن ها به سمت ایتالیا می‌رود و خیلی‌ها ممکن است گمان کنند که پاستا محصول ایتالیا است، اما قدیمی‌ترین شواهد از خوردن آنچه که امروزه به آن پاستا می‌گوییم به ۵۰۰۰ هزار سال قبل و کشور چین باز می‌گردد. افسانه‌ای است که می‌گوید مارکوپولو نودل را از چین به ایتالیا برد و ایتالیایی‌ها را با آن آشنا «سازمان بین المللی پاستا» کرد بعد ایتالیایی‌ها با خلاقیت خود به آن اشکال مختلف دادند و امروزه، بر اساس اعلام بیش از ۶۰۰ نوع پاستای مختلف در دنیا وجود دارد و اغلب آن ها حاصل هنر آشپزهای ایتالیایی است. بنابراین خیلی باعث تعجب نخواهد بود که بدانیم، ایتالیایی‌ها بزرگترین مصرف کننده پاستا در دنیا هستند. سازمان بین المللی پاستا، اخیرا آمار جالبی در مورد حجم مصرف پاستا در ایتالیا اعلام کرد: اگر تمام پاستای مصرفی در ایتالیا از نوع اسپاگتی فرض کنیم، طول آن به قدری خواهد شد که می‌توان ۱۵۰۰ بار دور کره زمین را با اسپاگتی طی کرد. یعنی چیزی معادل ۶۰۰ میلیون کیلومتر! رتبه ی دوم و سوم مصرف پاستا در دنیا متعلق به ونزوئلا و تونس است.

به جز یادآوری ایتالیا، پاستا یادآور یک چاشنی هم هست: سس گوجه فرنگی! اما هم نشینی پاستا و سس گوجه فرنگی نیز آنقدرها قدیمی‌نیست و دلیل آن این است که گوجه فرنگی اصالتا متعلق به اروپا نبوده و در اوایل قرن شانزدهم از مکزیک به اروپا برده شده است و از آن زمان تاکنون، سس گوجه‌فرنگی و پاستا دو یار جدا نشدنی هم شدند و اندکی بعد گوشت چرخ کرده نیز به جمع آن ها پیوست. بنابراین، پاستا برای مدت بسیار طولانی نه تنها بدون گوشت، بلکه بدون گوجه فرنگی مصرف می‌شد. چیزی که شاید تصورش این روزها اندکی سخت باشد!

از این ها گذشته، دانشمندان عقیده دارند که خوردن پاستا باعث حس شادی و سرزندگی در انسان می‌شود. آن‌ها می‌گویند که کربوهیدرات موجود در پاستا باعث افزایش سطح سروتونین در خون می‌شود. سروتونین انتقال دهنده‌های عصبی هستند که به گفته دانشمندان، ماشه احساس سرزندگی و شادی در بدن انسان است.

یکی از انواع بی شمار پاستا و شاید یکی از محبوبترین آنها، پاستای پنه است. پنه نوعی پاستای لوله‌ای شکل و استوانه‌ای است که دو سر آن به صورت اریب بریده شده است. پنه را به راحتی می‌توانید از نزدیک ترین فروشگاه محل زندگی خود پیدا کنید. اما برای طبخ آن روش های متفاوتی وجود دارد.

روغن زیتون را در ماهیتابه ریخته و بعد از داغ شدن روغن، پیاز را به تابه اضافه می‌کنیم و در روغن تفت می‌دهیم. بعد از آنکه پیاز کمی‌سبک شد، فیله مرغ خرد شده را به آن اضافه کرده و تا زمانی که تمام سطح مرغ سفید رنگ شود به سرخ کردن آن در روغن و پیاز ادامه می‌دهیم. نمک و زردچوبه و رب گوجه‌فرنگی را به آن اضافه کنید و پس از ۳۰ ثانیه تفت دادن گوجه فرنگی را(میکس شده و یا خرد شده) به همراه پنیر لبنه به تابه اضافه کنید و با محتوای آن مخلوط کنید. زیر شعله را کم کرده و دو دقیقه در تابه دربسته آن را آرام بگذارید تا جوش بیاید. سپس پنه را به آن

اضافه کنید و خوب هم بزنید تا مخلوط شود و بعد در ظرف را گذاشته و اجازه دهید پنه بپزد. این فرآیند ممکن است بسته به آب دار بودن و رسیده بودن گوجه فرنگی بین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه طول بکشد اما اگر احساس کردید پنه به اندازه کافی پخته نشده می‌توانید نصف استکان آب به مخلوط در حال پختن اضافه کنید و تا خشک شدن آب پخت و پز را ادامه دهید. در پایان اسفناج و ریحان را نیز به آن اضافه کرده و اندکی با سس موجود مخلوط کنید و پاستا پنه ی شما آماده است. نوش جان 🙂