سرخ کردن بادمجان با روغن کم

۳ راه برای سرخ کردن بادمجان با روغن کم

مواد لازم


سایر مواد لازم


بادمجان سرخ کرده هم مثل سیب زمینی سرخ کرده طرفداران بسیاری دارد و در غذاهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. مهم‌ترین مشکلی که در سرخ کردن بادمجان وجود دارد، جذب زیاد روغن توسط بادمجان است. گوشت بادمجان مثل یک اسفنج عمل می‌کند و قطرات روغن را جذب می‌کند. از این رو در این مقاله قصد داریم ۳ راهکار برای سرخ کردن بادمجان با روغن کم معرفی کنیم تا با خیال راحت بادمجان را برای استفاده در غذاهای مختلف سرخ کنید.

کیسه‌های هوایی بادمجان مقصر هستند

وقتی بادمجان را به یک ماهی‌تابه داغ که با سطح آن را کمی روغنی کرده‌اید اضافه می‌کنید، تمام روغن جذب بادمجان می‌شود، هر چه روغن بیشتری نیز اضافه کنید باز هم جذب بادمجان خواهد شد.

همه این‌ها به علت ساختار سلولی بادمجان است. بادمجان دارای گوشت نرم و اسفنجی است که کیسه‌های هوایی بسیار کوچک زیادی دارد که باعث جذب سریع روغن داغ و مایعات به بادمجان می‌شوند. کلید سرخ کردن بادمجان با روغن کم این است که کاری کنیم تا این کیسه‌های هوا نتوانند روغن را به خود جذب کنند. البته هیچ روشی وجود ندارد که به طور کامل از جذب روغن توسط بادمجان جلوگیری کند اما در ادامه با ۴ راهکار برای کمتر کردن میزان جذب روغن آشنا خواهیم شد.

گرفتن تلخی بادمجان

روغن را با فرچه روی سطح بادمجان بمالید!

به جای ریختن روغن به داخل ماهی‌تابه و آن را با فرچه روی گوشت بادمجان بمالید. در این حالت کنترل بیشتری بر روی میزان روغن استفاده‌ شده خواهید داشت. این روش وقتی که بادمجان‌ها برش‌ خورده باشند عملکرد بهتری خواهد داشت. روغن را فقط روی یک سمت بادمجان بمالید سپس آن را به ماهی تابه داغ اضافه کنید. وقتی بادمجان‌ها را برای جلوگیری از جذب بیش از حد روغن سرخ کرده و پیش از این که طرف دیگر بادمجان را سرخ کنید، روغن را روی سطح آن بمالید.

بادمجان را ابتدا در ماکروویو قرار دهید!

قبل از سرخ کردن بادمجان، بادمجان‌ها را به صورت مکعبی در بیاورید و در مایکروویو قرار دهید و آن را به مدت ۵ دقیقه در مایکروویو بپزید. این کار به سفت شدن ساختار اسفنجی بادمجان کمک می‌کند و از جذب کامل روغن جلوگیری می‌کند.

روی سطح بادمجان نمک بپاشید و عرق بادمجان را دربیاورید!

شما احتمالاً برای گرفتن تلخی بادمجان از نمک استفاده کرده‌اید، اما این کار برای سرخ کردن بادمجان با روغن کم نیز مؤثر واقع می‌شود. عرق کردن بادمجان بر اثر تماس با نمک باعث تخریب ساختار بادمجان می‌شود، چرا که نمک، رطوبت را از سلول‌های بادمجان بیرون می‌کشد و سپس کیسه‌های هوا را با آن پر می‌کند. از آنجایی که کیسه‌های هوا پر از رطوبت هستند، فضای کافی برای جذب روغن وجود نخواهد داشت. نمک را روی سطح بادمجان برش خورده بریزید و بگذارید ۳۰ تا ۶۰ دقیقه به عرق بیفتد سپس قبل از پختن آن را با آب بشویید و خشک کنید. حالا بادمجان‌های شما برای سرخ شدن آماده هستند.