نگهداری گوجه فرنگی در یخچال ممنوع

این‌طور که معلوم است تاکنون روش نگهداری ما از گوجه فرنگی ها اشتباه بوده است. متخصصان امر می‌گویند بهترین روش برای نگهداری گوجه‌ فرنگی‌ تازه این است که آن‌ها را در یخچال نگذاریم. دانشمندان هشدار داده‌اند گرچه نگهداری گوجه‌فرنگی در دمای پایین ممکن است دوام آن‌ها را بیشتر کند ولی موجب از بین رفتن خواص گوجه فرنگی از جمله مزه و بوی آن‌ها هم می‌شود. دانشمندان آمریکایی اعلام کرده‌اند که هر دمای سرد پایین تر از ۱۲ درجه سانتی گراد به آنزیم‌های مزه گوجه آسیب می‌رسانند و باعث می‌شوند که آن‌ها هنگام مصرف بی‌مزه باشند.

 

نگهداری گوجه فرنگی

 

در سراسر جهان، طرفداران سالاد ندانسته با در یخچال قرار دادن گوجه‌فرنگی‌های زبان بسته رفتار نامناسبی با آن‌ها داشته‌اند. کارشناسان باغبانی پس از انجام تحقیقات می‌گویند این‌کار نه تنها از خوشمزگی آن‌ها کم می‌کند بلکه طی ۵۰ سال گذشته باعث کم شدن عطر و بوی گوجه‌فرنگی‌ها نیز شده است. نتیجه‌ی تحقیقی در آزمایشگاه تحقیقات باغبانی آمریکا می‌گوید میلیون‌ها نفر از افراد شاید حتی متوجه عطر و بوی خاص و مطبوع یک گوجه‌فرنگی رسیده‌ی قرمز نشوند.

‌محققان می‌گویند در اثر همین بی‌بویی گوجه‌فرنگی‌ها ممکن است به تازگی گذشته به نظر نرسند که این موضوع منجر به بالارفتن میزان شکایات در مشتری‌ها می‌شود. تحقیقات پیش از این نشان داده‌اند که گوجه‌فرنگی‌ها در یخچال به طور کامل نمی‌رسند و بنابراین به طعم و مزه‌ی کامل‌شان نمی‌رسند. ولی تحقیقات جدید نشان می‌دهند علاوه بر این عطر و بوی‌شان را که نشانه‌ی تازگی‌ است را هم از دست می‌دهند.

محققان دریافتند آمیزه‌ای از مواد مرکب که باعث به وجود آمدن عطر و بوی گوجه‌فرنگی می‌شود، طی ۵۰ سال گذشته به دلیل نگهداری در سرما در انبارها‌، خانه‌ها و حین حمل و نقل کم شده‌ است. این بدان معناست که گوجه‌فرنگی‌ها هم به لیست مواد غذایی شامل آوکادو، سیب‌زمینی، پیاز و نان که کارشناسان معتقدند نباید در یخچال گذاشته شوند، اضافه می‌شوند.

یک متخصص که هدایت تحقیقی بر روی روش‌های نگهداری گوجه‌فرنگی را بر عهده داشت در مصاحبه‌ای با مجله‌ی دانش‌ باغبانی می‌گوید:«ما بر روی کنترل دمای نگهداری گوجه فرنگی توسط مصرف کننده تمرکز کردیم تا بتوانیم اطلاعاتی در مورد میزان تاثیرگذاری شیوه‌های آشپزخانه‌ای بر روی کیفیت مزه‌ی گوجه‌فرنگی در اختیار مصرف‌کنندگان قرار دهیم. تیم ما گوجه‌فرنگی‌ها را به مدت چهار روز در یخچال با دمای ۵ درجه سانتی‌گراد و به مدت چهار روز بیرون یخچال با دمای کنترل‌شده‌ی ۲۰ درجه‌ی سانتی‌گراد بررسی و امتحان کردند. آن‌ها دریافتند مواد مرکب فرّار که به این میوه عطر و بوی خاص تازگی می‌دهند در گوجه‌‌فرنگی‌هایی که در یخچال نگهداری می‌شوند کاهش یافته است. میزان کاهش عطر و بوی گوجه‌فرنگی‌هایی که در یخچال نگهداری می‌شوند شباهت بسیاری به زمانی دارد که برای جدا کردن پوست‌ گوجه‌فرنگی آن‌ها را در آب‌جوش قرار دهید.