گوجه‌فرنگی

چگونه بهترین گوجه‌فرنگی را انتخاب کنیم؟

گوجه‌فرنگی‌ها یکی از حیاتی‌ترین و چندمنظوره‌ترین سبزیجات (قبول! میوه‌ها) هستند که می‌توان در آشپزخانه داشت، ولی کیفیت آن‌ها می‌تواند مساله‌ساز باشد. اینکه گوجه‌فرنگی‌ها را تمام ایام سال می‌توان یافت، دلیل بر این نیست که کیفیت آن‌ها هم در تمام ایام سال خوب باشد. هرکسی که یک بار تجربه‌ی خوردن گوجه‌فرنگی از باغچه خانگی را داشته باشد می‌داند که گوجه‌فرنگی‌های خوش آب و رنگ و گرد و بی عیب و نقصی که دی‌ماه روی قفسه‌های فروشگاه‌ها می‌بینیم مزه‌ی کاغذ خیس می‌دهند. از کجا می‌توانیم بفهمیم گوجه‌فرنگی‌هایی که می‌خریم قرار است خوشمزه و آبدار باشند یا آنقدر بی‌مزه که توی ذوق‌مان بزنند؟

در وهله‌ی اول به ظاهر گوجه‌فرنگی خوب نگاه کنید. بهترین گوجه‌فرنگی‌ها هیچ لکه یا زدگی روی پوست‌شان ندارند و رنگ قرمز پررنگ و شفافی دارند. هر گوجه‌فرنگی‌ای که به نظر رنگ‌پریده بیاید قطعا بی‌مزه خواهد بود. از گوجه‌فرنگی‌های با کمترین تغییر رنگ دوری کنید که حتی یک لکه‌ی کوچک سیاه رنگ به معنای فاسد بودن داخل گوجه‌فرنگی است. درست است که ظاهر خوب نشاندهنده‌ی کیفیت است ولی همیشه گول ظاهر گوجه‌فرنگی را نخورید. همانند اکثر میوه‌ها گوجه‌فرنگی‌ها هم وقتی کال و نرسیده هستند چیده می‌شوند که مدت زمان نگهداری‌شان برای حمل و نقل بیشتر باشد ولی وقتی به مغازه‌ها می‌رسند آنقدری که باید خوشمزه نیستند. تعدادی از آن‌ها در مرحله‌ی جابه‌جایی می‌رسند و بر روی بعضی از آن‌ها هم اسپری اتیلن می‌زنند که زودتر برسند. این گوجه‌فرنگی‌هایی که به روش مصنوعی می‌رسند بی‌مزه هستند، پس برای خرید بهترین گوجه‌فرنگی‌ها از فروشگاه‌ها دنبال گوجه‌فرنگی‌های «بوته‌‌رس‌» باشید و یا گوجه‌فرنگی را از فروشگاه‌های محلی که از مزرعه‌داران محلی بار می‌آورند خریداری کنید.

سپس گوجه‌فرنگی را در دست گرفته و ببینید چطور است. وقتی آن را فشار می‌دهید چقدر واکنش دارد؟ چقدر سنگین است؟ یک گوجه‌فرنگی خوب به اندازه‌ی کافی سفت است که تحمل فشار را داشته باشد ولی نه آنقدر که هیچ واکنشی به فشار دادن نشان ندهد. مراقب نقطه‌های نرم‌ باشید چون به زودی به زدگی تبدیل می‌شوند و عمر قفسه‌ای گوجه‌فرنگی را کوتاه می‌کنند. گوجه‌فرنگی‌هایی که دیگر تازه نیستند به طرز غیر طبیعی نرم و شل هستند و چند روزی بیشتر نمانده که به توده‌ای ماده‌‌ی لزج و چسبناک تبدیل شوند. وزن هم باید یکی دیگر از عوامل تصمیم‌گیری شما باشد. گوجه‌‌فرنگی‌های آبدارتر سنگین‌تر هستند درحالیکه گوجه‌فرنگی‌های کال و نرسیده سبک‌تر به نظر می‌رسند.

در نهایت، بوی گوجه‌فرنگی را امتحان کنید. ساقه‌ی آن را بو کنید که باید عطری قوی، شیرین و خاک‌مانند داشته باشد. هرچه گوجه‌فرنگی خوش‌عطرتر باشد مزه‌ی بهتری خواهد داشت؛ بنابراین مراقب گوجه‌‌فرنگی‌هایی که هیچ بویی ندارند باشید. تا جایی که ممکن است از خرید گوجه‌فرنگی‌های بسته‌بندی شده خودداری کنید. تنها راه اطمینان از کیفیت گوجه‌فرنگی معاینه کردن آن است.