فستیوال لاتوماتینا

chinchin4بچه که بودیم همیشه دل‌مان می‌خواست دعوا راه بیندازیم و به سر و کله‌ی هم غذا پرتاب کنیم. خب حالا که بزرگ شدیم عاقبت این شانس نصیب‌مان شد که بتوانیم بزرگ‌ترین مراسم پرتاب غذا بدون هیچ ممنوعیتی را تجربه کنیم. این مراسم عظیم، حماسی و پر از گوجه‌فرنگیلاتومانیا نام دارد!

اگر هیچ‌وقت در لاتومانیا شرکت نکرده‌اید یا چیزی در مورد آن نشنیده‌اید از دست‌تان رفته است! قبول، پرتاب کردن هزاران گوجه‌فرنگی به هزاران نفر به نظر عجیب می‌آید. احتمالا بعد از آن دیدتان به گوجه‌فرنگی برای همیشه عوض خواهد شد ولی این فستیوال واقعا خیلی خوب و باصفا است. چطور شد که این مراسم عجیب و غریب به وجود آمد و چطور شد که هزاران نفر را از تمام نقاط جهان جذب می‌کند؟ بخوانید تا بفهمید.

خاستگاه لاتومانیا

با قاطعیت نمی‌توان گفت شروع لاتومانیا چگونه و از کجا بوده است چون داستان‌های متعدد و متفاوتی برای آن وجود دارند ولی به نظر می‌رسد یکی از سال‌های ۱۹۴۴ یا ۱۹۴۵ بوده که برای اولین بار دعوای گوجه‌فرنگی در یکی از شهرهای ساکت و خاموش اسپانیا به نام بونول اتفاق افتاده است. احتمالا یکی از آن اتفاقاتی بوده که وسط یک گردهمایی تفریحی یک گوجه‌فرنگی پرتاب می‌شود، به یکی اصابت می‌کند و ناگهان همه دارند به هم غذا پرتاب می‌کنند. حداقل این یکی از روایت‌هاست. با وجود مداخله‌ی پلیس برخی از ساکنین معتقد بودند پرتاب گوجه‌فرنگی به یکدیگر خیلی هم مفرح بوده و حسابی خوش گذشته است و بنابراین آگوست سال آینده هم همین‌کار را تکرار کردند.

این ماجرا چند سال متوالی تکرار شد و هربار پلیس جمعیت را متفرق می‌کرد، ولی این بازی پرتاب گوجه‌فرنگی کم‌کم مشهور شد و آدم‌ها را از شهرهای همسایه برای مشارکت به این شهر کشاند. طی ده سال تنها چندبار مقامات با برگزاری این فستیوال موافقت کردند و هربار سال بعد نظرشان عوض می‌شد. تا اینکه عاقبت در سال ۱۹۵۷ و پس از اینکه این فستیوال حسابی مشهور شد تصمیم گرفتند این فستیوال را تا زمانی که افراد از قوانین و محدودیت‌های معینی پیروی کنند، رسمی اعلام کردند.

طی دهه‌های بعد لاتومانیا از یک جشن صرفا محلی به یکی از شناخته‌شده‌ترین فستیوال‌های دنیا تبدیل شد. تا سال ۲۰۱۳ جاذبه‌ی آن با جذب جمعیتی بین ۴۰ تا ۵۰ هزار نفر بسیار بالا بود ولی به دلیل مسائل امنیتی از سال ۲۰۱۳ به بعد تصمیم بر این شد که امکان ورود به این جشن پرتاب غذا تنها نصیب ۲۰ هزار نفر آدم خوش‌شانس شود. علیرغم این محدودیت‌ها لاتومانیا همچنان بسیار محبوب است ولی اگر می‌خواهید در آن شرکت کنید باید زودتر بلیطتان را رزرو کنید.

و به همین سادگی، عاقبت یک پرتاب ساده‌ی گوجه‌فرنگی، به وجود آمدن یکی از مشهورترین و محبوب‌ترین فستیوال‌های دنیا را به همراه داشت. J