شش پیشنهاد غذایی برای پیشگیری از ابتلا به سرطان پروستات

chinchin5به تعویق انداختن مراجعه به پزشک برای معاینه‌ی پروستات کار راحتی است. اضافه کردن غذاهایی که به سلامت پروستات شما کمک کنند هم کار راحتی است. براساس تحقیقات جامعه سرطان آمریکا، سرطان پروستات یکی از شایع‌ترین انواع سرطان میان مردان است. این بیماری ۱ نفر از هر ۷ نفر در آمریکا را تهدید می‌کند. گفته می‌شود رژیم غذایی پرچرب و پر شکر غربی در به وجو آمدن این آمار بی‌تاثیر نیست. بنابراین در کنار اینکه باید به پزشک خود مراجعه کنید می‌توانید با مصرف این شش غذای توصیه شده سلامت خود را بالا ببرید.

گوجه‌فرنگی‌ها

لیکوپن آنتی‌اکسیدانی قوی است که در گوجه‌فرنگی‌ها یافت می‌شود. این ماده می‌تواند خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهد، همانگونه که می‌تواند موجب کاهش روند رشد تومور در مردان مبتلا به این بیماری شود. در بررسی ۱۱ تحقیق منتشر شده در ژورنال دانش تغذیه و ویتامین‌ها، آمده است که پژوهشگران دریافته‌اند مردانی که گوجه‌فرنگی و یا محصولات مشتق از آن را چه به صورت خام و چه پخته مصرف می‌کنند کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات هستند.

اما از آنجاییکه لیکوپن به سختی به دیواره‌های سلولی چسبیده‌ است، استخراج آن در گوجه‌فرنگی‌های خام برای بدن ما کار مشکلی است. گوجه‌فرنگی‌های پخته یا پوره شده گزینه‌های بهتری هستند. به این محصولات توجه کنید:

 • رب گوجه‌فرنگی
 • سس اسپاگتی
 • گوجه‌فرنگی‌های خشک‌شده
 • آب گوجه‌فرنگی
 • کچاپ

کلم بروکلی

بروکلی یکی از انواع سبزیجات حاوی ترکیبات پیچیده است که می‌تواند در پیشگیری از سرطان مفید باشد. براساس یافته‌های جامعه سرطان آمریکا میان میزان مصرف سبزیجات چلیپایی و خطر ابتلا به سرطان پروستات رابطه عکس وجود دارد. دلایل آن هنوز به روشنی مشخص نیست. ولی پژوهشگران می‌گویند یکی از مواد گیاشیمیایی موجود در این سبزیجات به نام سولفورافین سلول‌های سرطانی را شناسایی و تخریب می‌کند بدون اینکه به سلول‌های سالم پروستات آسیبی وارد کند.

 

 

چای سبز

چای سبز جایگاه ویژه‌ای در رژیم غذایی آسیایی شرقی داشته و مصرف آن قدمتی هزارساله دارد. ارتباط میان مصرف این چای و آمار پایین ابتلا به سرطان پروستات در مردان آسیایی در مقایسه با مردان آمریکایی هنوز مشخص نیست. با این وجود مطالعاتی بر روی ترکیبات چای سبز و اثرگذاری آن بر سلامت در حال انجام است. این ترکیبات به شرح ذیل هستند:

 • کاتچین (Catechin)
 • مشتقات زانتین (Xanthine)
 • اپیگالوکاتچین گالات (EGCG)
 • اپی‌کاتچین (Epicatechin)

به تازگی شواهدی به دست آمده که نشان می‌دهد ترکیبات چای سبز می‌تواند خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهد. پژروهشگران در جریان یک تحقیق و بررسی که در ژورنال پزشکی چین منتشر شد، دریافتند مردانی که روزانه بیش از ۵ فنجان چای سبز می‌نوشند کمتر در معرض خطر ابتلا به بیماری سرطان پروستات هستند.

بنشن و سویا

بنشن شامل انواع لوبیا، بادام زمینی و عدس همگی حاوی ترکیبات گیاهی فعال بیولوژیکی هستند که به آن فیتواستروژن می‌گویند. ایزوفلاون‌ها یکی از فیتواستروژن‌ها هستند که یکی از خواص آن‌ها مبارزه با سرطان است و می‌تواند رشد تومور در سلول‌های سرطانی را مهار کند.

گرچه هنوز نیاز به تحقیقات قطعی‌تر وجود دارد، تحقیقات اولیه موسسه ملی سرطان نمایانگر ارتباط میان مصرف سویا و کاهش سطح آنتی‌ژن مختص پروستات (PSA) است. PSA نوعی پروتئین تولید شده توسط پروستات است و آزمایش‌های PSA که میزان وجود PSA در خون شما را می‌سنجند به عنوان آزمایش غربالگری جهت تشخیص سرطان پروستات استفاده می‌شوند. این تحقیق همچنین نشان می‌دهد مصرف سویا به همراه دیگر مواد غذایی مقابله کننده با سرطان تاثیرگذاری بیشتری خواهد داشت.

آب انار

انار نیز مانند شراب قرمز و چای سبز منبعی غنی از آنتی‌اکسیدان‌ها است و آن را به عنوان «میوه‌ی معجزه‌گر» در پیشگیری از بیماری‌های مزمن مرتبط با استرس اکسیداتیو تبلیغ کرده‌اند. دانشمندان معتقدند آنتی‌اکسیدان موجود در انار با روش «یافتن و تخریب» کار کرده، سلول‌های سرطان پروستات را بدون آسیب به سلول‌های سالم هدف قرار می‌دهد. تحقیقات نشان می‌دهد آب و عصاره‌ی انار مانع تولید سلول‌های سرطان پروستات می‌شود.

ماهی

چربی‌های دارای حلقه‌های اشباع نشده مانند امگا ۳ و امگا ۶ اسیدهای چرب حیاتی هستندو از آنجاییکه بدن آن‌ها را سنتز نمی‌کند باید به طور انحصاری در رژیم غذایی گنجانده شوند. در رژیم غذایی سنتی غربی مقادیر زیادی اسیدهای چرب امگا ۶ وجود دارد ولی امگا ۳ به میزان لازم در این رژیم‌ها دیده نمی‌شود. وجود تعادل بهتر میان اسیدهای چرب امگا ۶ و امگا ۳ در بدن به پیشگیری از ابتلا و پیشرفت سرطان پروستات کمک می‌کند.

طی تحقیق و بررسی منتشر شده در ژورنال آمریکایی تغذیه بالینی، پژوهشگران به ارتباط میان مصرف ماهی و کاهش میزان مرگ و میر دست یافتند. سعی کنید ماهی‌های چربی‌دار آب‌های سرد را به خاطر امگا ۳ بیشتر در رژیم غذایی‌تان بگنجانید: این ماهی‌ها به شرح ذیل هستند:

 • سالمون
 • شاه ماهی
 • ساردین
 • قزل‌آلا

با پزشک‌تان مشورت کنید

برای هرگونه تغییر در رژیم غذایی‌تان به ویژه اگر برای درمان سرطان پروستات تحت درمان هستند با پزشک خود مشورت کنید. برخی غذاها ممکن است با داروها و روش‌های درمانی تداخل داشته باشند.