۳۲ خاصیت شگفت‌انگیز گوجه‌فرنگی‌ها برای پوست، مو و سلامتی

قسمت اول خواص گوجه‌فرنگی برای سلامتی

chinchinسلامتی و گوجه‌فرنگی‌های آبدار رسیده همیشه در ذهن ما به هم مرتبط هستند. آیا تصور می‌کردید گوجه‌فرنگی‌هایی که همه‌جا موجود هستند نیروگاه‌ مزایای تغذیه‌ای باشند؟ بگذارید ببینیم این گوجه‌فرنگی متواضع چگونه می‌تواند دوست ما در مسیر یافتن تغذیه‌ی خوب و سلامتی باشد.

گوجه‌فرنگی چیست؟

گوجه‌فرنگی میوه‌ای‌ست که آن را سبزیجات هم در نظر می‌گیرند و به طور گسترده‌ای در درست کردن انواع وسیعی از غذاها استفاده می‌شود و در همه نقاط جهان در غذاهای افراد گیاه‌خوار و غیرگیاه‌خوار و حتی میان‌وعده‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. شهرت آن به دلیل استفاده در انواع پیتزا، ساندویچ و حتی نوشیدنی‌هاست. این میوه با این گسترش استفاده علاوه بر محبوبیت در بسیاری از فرهنگ‌ها مزایای تغذیه‌ای فراوانی دارد. گوجه‌فرنگی متعلق به خانواده‌ی سبزیجات تاجریزی است و کشت آن از زمان آزتک‌ها در مکزیک غالب بوده است. جستجوگران اسپانیایی آن را به جهان معرفی کردند و از آن زمان توانست محبوبیت وسیعی را در تمام نقاط جهان به دست آورد.

خواص سلامت گوجه‌فرنگی

تعدادی از مزیت‌های شگفت‌آور سلامت گوجه‌فرنگی برای سلامتی  به شرح ذیل هستند:

۱. در غذا آب می‌اندازد

میزان آب موجود در گوجه‌فرنگی بالاست، به همین خاطر برای آب انداختن در غذاها عالی هستند. گوجه‌فرنگی‌ها به دلیل آبدار بودن موجب رطوبت پوست شده و آن را سالم و براق نگاه می‌دارند.

۲. محتوی ویتامین‌ها و مواد مغذی

گوجه‌فرنگی‌ها در هر نوبت تقریبا ۲۰ درصد ویتامین روزانه‌ی لازم برای بدن را تامین می‌کنند که این امر برای حفظ سلامتی الزامی است. همچنین گفته می‌شود آن‌ها حاوی تمام مواد غذایی لازم برای عملکرد مناسب بدن انسان است.

۳. ضربان قلب را کنترل می‌کند

غنی از پتاسیم، گوجه‌فرنگی‌ها ۲۳۷ میلی‌گرم از پتاسیم مورد نیاز بدن که برای کنترل ضربان قلب و جلوگیری از مریضی‌های قلبی و سکته مفید هستند را تامین می‌کند.

۴. از بیماری‌های چشم جلوگیری می‌کند.

ویتامین‌هایی از قبیل ویتامین A و کمپلکس فلاونوئید B، تیامین، فولات‌ها، نیاسین و غیره نیز در گوجه‌فرنگی‌ها موجود هستند که به درمان بیماری‌های پوست و چشم کمک می‌کنند.

۵. فشار خون بالا

گوجه‌فرنگی‌ها با مقادیر بالایی از مواد مغذی و معدنی همچنین به محافظت از بدن ما در برابر فشارخون بالا و کلسترول بالا کمک می‌کنند.

۶. مفید برای استخوان‌ها و دندان‌ها

گوجه‌فرنگی‌ها با غنای بالایی از کلسیم، رشد و قدرت استخوان‌ها را بالا می‌برند. آن‌ها همچنین در حفظ سلامت دندان‌ها مفید هستند.

۷. محافظت در برابر رادیکال‌های آزاد

برخی از آنتی‌اکسیدان‌های موجود در گوجه‌فرنگی از جمله لیکوپن و گزانتین برای متخصصین حوزه‌ی سلامت به دلیل رفتار ضد رادیکال آزادشان شناخته شده هستند.

۸. ضد سرطان

خاصیت  آنتی‌اکسیدانی این میوه همچنین به پیشگیری از بسیاری از عکس‌العمل‌های ناخواسته در ریه، روده و پستان که می‌توانند عامل سرطان باشند کمک می‌کند.در روند درمان سرطان این آنتی‌اکسیدان‌ها با پیشگیری از عکس‌العمل‌های سرطان‌زا در بدن که از انتشار بیشتر رادیکال‌های آزاد جلوگیری می‌کند، بسیار مفید عمل می‌کنند.

۹. ترمیم سلول و ساخت عضله

گوجه‌فرنگی به طور طبیعی منبعی غنی از پروتئین است که برای ترمیم سلولی و ساخت عضله مفید است.

۱۰. محتوی چربی کمتر

موادغذایی پایه‌ای دیگر آن شامل ۴ گرم کربوهیدرات، ۱ گرم پروتئین، ۱۰ کالری و ۰ گرم چربی اشباع‌شده است. این میوه را می‌توان به دلیل همین پایینی میزان کالری به مقدار بیشتری مصرف نمود.