گوجه‌فرنگی از خانواده‌ی میوه‌ها است یا سبزیجات؟

08

احتمالا حدس می‌زنید که همه‌ی مردم فرق بین میوه‌ها و سبزیجات‌را می‌دانند، ها؟ میوه‌ها عموما وسوسه‌برانگیز و خوشمزه هستند. به قدری که آدم و حوا هم نتوانستند در مقابل آنها مقاومت کنند و بهشت عدن را به قیمت یک سیب از دست دادند. ولی سبزیجات عموما به این اندازه هیجان‌انگیز نیستند. سبزیجات به طور سنتی آن بخش از غذا هستند که بچه‌ها آن را به کنار بشقاب می‌گذارند و اگر اصرار پدر یا مادرشان نباشد احتمالا هرگز آن را نخواهند خورد.

با اینکه به نظر می‌رسد تشخیص تفاوت میوه‌ها و صیفی‌جات بسیار ساده است، اما واقعیت چیزی غیر از این را نشان می‌دهد. برای یک گیاه‌شناس، میوه چیزی است که از بارور کردن تخم‌های یک گل بدست می‌آید. طبق این تعریف، گوجه‌فرنگی، کدو، خیار، فلفل، بادمجان، دانه‌های ذرت، نخود و لوبیا همگی میوه هستند. همانطور که سیب، گلابی، هلو، زردآلو، هندوانه و انبه میوه هستند.

سبزیجات اما، از نظر گیاه‌شناسی، قسمت‌هایی از گیاه است که تبدیل به میوه نشده باشد. مانند برگ‌ها (اسفناج، کاهو، کلم)، یا ریشه‌ها (هویج، چقندر، شلغم)، ساقه (مارچوبه)، غده (سیب‌زمینی)، گل (گل کلم و کلم بروکلی) و پیازها.

حتی اگر به نظرتان اینکه گوجه‌فرنگی برخلاف تصور رایج نه از خانواده‌ی سبزی‌جات، بلکه یک میوه است عجیب و جدید باشد اما از خود بپرسید که چه اهمیتی دارد؟ بد نیست بدانید که در سال ۱۸۸۶ مجادله‌ی میوه یا سبزی محسوب کردن گوجه‌فرنگی تبدیل به مجادله‌ای شد که پای دادگاه فدرال ایالات متحده برای حل آن به میان آمد.

طبق قانون عوارض گمرکی مصوب سال ۱۸۸۳ در آمریکا، وارد‌کنندگان سبزی‌جات موظف به پرداخت مالیات بودند اما این قانون شامل واردکنندگان میوه‌ها نمی‌شد. بنابراین، خانواده‌ی نیکس که از واردکنندگان مطرح گوجه‌فرنگی در آن زمان بودند دعوی حقوقی را علیه مامور مالیات بندر نیویورک تنظیم کردند و با اشاره به اینکه از منظر گیاه‌شناسی ساختار گوجه‌فرنگی دارای دانه است و رشد ان از قسمت گل‌دهی گیاه اتفاق می‌افتد، خواستار میوه محسوب شدن گوجه‌فرنگی و عدم پرداخت عوارض گمرکی سبزی‌جات شدند.

هرچند قاضی دادگاه پذیرفت که گوجه‌فرنگی از نظر گیاه‌شناسی میوه است اما چون به جای استفاده در دسر، در غذای اصلی استفاده می‌شوند بنابراین تعریف عامیانه‌ی آن را ملاک عمل قرار داد و حکم بر سبزیجات محسوب شدن گوجه‌فرنگی داد.