عادات غذایی ناسالم

۵ عادت غذایی بسیار ناسالم که باید از آنها اجتناب کرد

خوردن غذاهای ناسالم بیشتر حاصل عادات بد غذایی است. خوردن یک ظرف پر از سیب زمینی سرخ شده هنگامی‌که مقابل تلویزیون نشسته‌اید یا زیاده روی در خوردن غذا در یک مهمانی احتمالا به شما آسیب نخواهد زد. هرچند، زمانی که این عمل تکراری می‌شود کم کم تبدیل به عادت خواهد شد. اگر شما دوست داشته باشید که عادت‌های بد غذای خود را از بین ببرید، ابتدا باید آنها را پیدا کنید. در اینجا برخی از عادت‌های بد غذایی معمول را که باید اجتناب از آنها را یاد بگیرید ذکر خواهیم کرد:

  1. نادیده گرفتن صبحانه

حتما خیلی شنیده‌اید که مهم‌ترین وعده غذایی در روز صبحانه است، اما بنظر می‌رسد هنوز بسیاری از افراد عادت به نادیده گرفتن آن دارند. به هنگام صبح که برای رفتن به سرکار عجله دارید یا مشغول آماده کردن بچه‌ها برای رفتن به مدرسه هستید، چشم پوشی از صبحانه آسان خواهد بود. چنین کاری نه تنها انرژی شما را تحلیل خواهد برد، بلکه احتمال می‌رود شما را مجبور سازد که در طول روز خوراک مختصری بخورید. همچنین نادیده گرفتن این وعده غذایی سبب بروز اختلال در متابولیسم شما شده، و موجب می‌شود تا کالری کمتری بسوزانید. پس، اگر شما قصد کاهش وزن دارید، نادیده انگاشتن صبحانه ایده‌ی خوبی نخواهد بود. یک کاسه بلغور جو دو سر، میوه یا حبوبات سالم می‌تواند آغاز خوبی برای روز شما باشد.

 

۲. افراط در خوردن غذا:

افراط یا خوردن میزان بیش از اندازه غذا، عادت غذایی نادرست دیگری است که باید از آن دوری کنید. آیا شما تمایل دارید که از وعده‌های غذایی خود بگذرید، اما برای جبران در وعده بعدی زیاده روی کنید؟ آیا  پس از یک هفته غذا خوردن مرتب، تعطیلات آخر هفته خود را با پرخوری غذاهای بی ارزش می‌گذرانیم؟ آیا اغلب پس از سیر شدن باز هم به خوردن ادامه می‌دهید؟ این علایم نشان می‌دهند که شما بنا به عادت شخص پرخوری هستید. بهتر است برای پرهیز از پرخوری خودتان را عادت بدهید که وعده هایی غذایی کوچکی در طول روز میل کنید.

 

۳. غذاخوردن احساسی:

غدا خوردن احساسی یا همراه با استرس عادت غذایی ناصحیح دیگری است که باید از آن دوری کنید. این عادت هنگامی‌ بروز می‌کند که شما  با احساسات خاصی غذا می‌خورید حتی زمانی که گرسنه نیستید. شاید موقعی که در رابطه با موضوعی در محل کار دچار نگرانی و استرس هستیم، آب نبات بجوید و یا شاید، بهنگام احساس افسردگی ظرفی پر از بستنی را میل کنید. اگر شما هم مانند بسیاری از مردم از غذاخوران احساسی باشید، پس ممکن است به صورت هماهنگ با احساساتتان به غذاهای ناسالم و بی‌ارزش روی آورید. برای حل چنین مشکلی، سعی کنید مسیر دیگری برای استرس و احساسات منفی خود بیابید. سرگرمی ‌مناسبی برای خود دست و پا کرده یا اوقات خوشی را با یک دوست بگذرانید.

 

  1. غذاخوردن در زمان سایر فعالیت‌ها:

اگر بهنگام تماشای تلویزیون، انجام کار، مطالعه، یا حتی آشپزی غذا می‌خورید، یعنی عادت‌های غذایی ناپسندی دارید. بهنگام انجام سایر فعالیت‌ها، قادر به اندازه‌گیری میزان غذایی که خوردید نخواهید بود. در نتیجه بدون آنکه خود بدانید دوست دارید پرخوری کنید. سعی کنید برای غذاخوردن برنامه‌ریزی داشته باشید. در منزل مکانی مخصوص و مشخص برای خوردن غذا داشته باشید. بطور مثال، می‌توانید مطمئن شوید که فقط در آشپزخانه، و نه سایر جاهای خانه غذا خواهید خورد.

 

  1. غذاخوردن دیروقت در شب:

خوردن غذا گاه به گاه در اواخر شب، خوب است اما اگر نمی‌توانید بدون خوردن بشقابی پر از کلوچه و شیرینی، یا برشی از شیرینی به رختخواب بروید، پس باید خود را برای اضافه وزن آماده کنید. همچنین خوردن غذا در ساعات نزدیک به زمان خواب مشکلاتی را برای شما فراهم خواهد کرد زیرا در هضم آن دچار مشکل خواهید شد.