گوجه‌فرنگی‌

۳۲ خاصیت شگفت‌انگیز گوجه‌فرنگی‌ها برای پوست، مو و سلامتی

قسمت دوم – خواص گوجه‌ُفرنگی برای پوست

در کنار آشپزی، می‌توان از گوجه‌فرنگی در چندین روش برای زیباتر شدن استفاده کرد. به گوجه‌فرنگی اکسیر پوست می‌گویند. باور موجود این است که مصرف گوجه‌فرنگی و فرآورده‌های آن می‌تواند پوستی سالم و زیبا به شما ببخشد. هرروزه به محبوبیت مزایای زیبایی‌بخش گوجه‌فرنگی افزوده می‌شود. مزایای گوجه‌فرنگی برای پوست شامل موارد ذیل هستند:

۱۱. منفذهای باز پوست را درمان میکند

چهار قطره آب گوجه‌فرنگی را با یک قاشق غذاخوری آب مخلوط کرده و با پنبه به سطح پوست صورت خود بمالید.

به آرامی پوست خود را با این ترکیب ماساژ بدهید و بگذارید ۱۵ دقیقه روی صورت‌تان باقی بماند. استفاده منظم از این ترکیب‌ میزان منفذ‌های باز پوست را کاهش می‌دهد.

۱۲. پوست درخشان

گوجه‌فرنگی‌ها نه تنها بخش مهمی از رژیم غذایی سلامت هستند بلکه وقتی به شکل موضعی برای پوست مورد استفاده قرار می‌گیرند معجزه می‌کنند. مالیدن آب گوجه‌فرنگی به سطح پوست و یا مالیدن نیمه‌های گوجه‌فرنگی بر روی پوست، آن را صاف کرده و درخشش را به پوست شما بازمی‌گرداند. گوجه‌فرنگی حاوی مقادیر بالایی از ویتامین C است که به عنوان روشن‌کننده‌ی پوست شناخته می‌شود.

۱۳. بیماریهای پوستی را درمان میکند

روغن دانه گوجه‌فرنگی تازه‌ترین عضو گروه روغن‌های طبیعی است که برای درمان چندین بیماری پوستی عالی است. این دانه‌ها مملو از ماده‌ای هستند که با رادیکال‌های آزاد و نشانه‌های پیری مبارزه می‌کند. از روغن دانه گوجه‌فرنگی در درمان بیماری‌های پوستی خفیف تا شدید مانند اگزما و پسوریازیس استفاده می‌شود. همچنین برای درمان پوست‌های خشک و آسیب‌دیده هم مفید است.

از میزان متوسطی از روغن برای ماساژ دادن نواحی بیمار پوست استفاده کنید. بگذارید شب تا صبح روی صورت‌تان بماند و روز بعد آن را بشویید. همچنین برای نرم و لطیف نگاه داشتن پوست‌تان می‌توانید این روغن را به کرم‌های صورت، مرطوب‌کننده‌ها و تمیز‌کننده‌های پوست‌تان اضافه کنید.

۱۴. درمان آکنه

در بیشتر داروها و روغن‌های درمانی آکنه ویتامین‌های A و C یافت می‌شوند. محتوای اسیدی بالای گوجه‌فرنگی‌ها به درمان تحریکات پوستی و آکنه کمک می‌کند. اگر از وجود جوش‌های ریز روی صورت خود رنج می‌برید، گوجه‌فرنگی را به دو قسمت تقسیم کنید و آن را به صورت خود بمالید.

اگر از مشکلات شدید آکنه رنج می‌برید یک گوجه‌فرنگی تازه را پوست بکنید و آن را رنده کنید، سپس روی پوست صورت خود بمالید و بگذارید به مدت یک ساعت روی پوست‌تان بماند. صورت‌تان را بشویید و به آرامی خشک کنید.این کار را به طور منظم‌ انجام دهید تا از شر جوش‌هایتان خلاص شوید.

۱۵. از ترشح چربی اضافی جلوگیری میکند

چربی زیاد پوست منجر به بسته شدن منافذ پوست می‌شود که باعث جوش زدن و ناهمسطحی رنگ پوست می‌شود. آب دو عدد گوجه‌فرنگی را بگیرید و ۴ قاشق غذاخوری آب خیار به آن اضافه کنید. این مخلوط را روزی یک بار با پنبه به صورت خود بمالید تا ترشح زیاد چربی پوست را کنترل کند و منافذ پوست را باز کرده و آن را درخشان کند.

۱۶. از نشانههای پیری پوست جلوگیری میکند

گوجه‌فرنگی و فرآورده‌های آن پوست را قادر به جذب اکسیژن کرده و از بروز نشانه‌های پیری جلوگیری می‌کند. یک درمان طبیعی شگفت‌آور پوست را فراهم می‌کند که می‌تواند با تلاشی کمتر کاری کند که پوست جوان‌تر و سالم‌تر به نظر برسد.

۱۷. به عنوان یک ضدآفتاب طبیعی عمل میکند

پژوهش‌های گوناگونی نشان می‌دهند گوجه‌فرنگی حاوی آنتی‌اکسیدانی به نام لیکوپن است که به عنوان یک ضدآفتاب طبیعی عمل می‌کند. این ماده پوست را در مقابل اشعه‌های آسیب‌رسان UV محافظت می‌کند.

۱۸. به عنوان مسکن استرس عمل میکند

از عصاره گوجه‌فرنگی اغلب در روغن‌های تجملی ماساژ بدن برای مبارزه با نشانه‌های مشهود استرس بر روی پوست استفاده می‌شود. همچنین از عصاره‌ی گوجه‌فرنگی در کرم‌های دور چشم هم استفاده می‌شود که همراه با مواد اصلی دیگر پوست دور چشم را بانشاط می‌کند.

۱۹. سفتکننده و جمعکنندهی عالی

خواص سفت‌کننده‌ی پوست موجود در گوجه‌فرنگی آن را به انتخابی عالی برای ترکیبات پوستی تبدیل می‌کند. ترکیبی از گوجه‌فرنگی و آووکادوی رنده شده پوست را لطیف کرده و آن را کاملا پاک‌سازی می‌کند. این ترکیب را روی پوست صورت خود بگذارید و پس از ۲۰-۳۰ دقیقه با آب ولرم بشویید. گوجه‌فرنگی حاوی خواص سفت‌کننده و کاهش‌دهنده‌ی چربی طبیعی است، و در کنار آن آووکادو تاثیرات مرطوب‌سازی و ضدعفونی کننده دارد.

 

۲۰. با آسیب سلولی مبارزه میکند

مصرف روزانه‌ی حداقل ۱۶ میلی‌گرم لیکوپن میزان رادیکال‌های آزاد موجود در بدن را کاهش داده و به پوست شما جوانی می‌بخشد. با آسیب سلولی و قرمز شدن پوست مبارزه می‌کند، رطوبت پوست را حفظ کرده و از به وجود آمدن چروک و خط افتادن روی پوست جلوگیری می‌کند. این خاصیت گوجه‌فرنگی آن را به محصولی شگفت‌انگیز در جلوگیری از پیری پوست تبدیل می‌کند.

۲۱. عامل رنگزدایی و سفیدکنندگی طبیعی

گوجه‌فرنگی به عنوان رنگ‌زدایی و سفیدکنندگی طبیعی شناخته می‌شود و روشن کردن پوست بسیار مفید است. یک قاشق غذاخوری آرد جوی دو سر‌، یک قاشق غذاخوری ماست و ۲ قاشق غذاخوری پالپ گوجه‌فرنگی را برای استفاده به عنوان ماسک صورت با هم مخلوط کنید. ترکیب را بر روی صورت و گردن خود بمالید و بگذارید برای ۲۰ دقیقه بماند. آرد جو به آرامی موجب پوسته پوسته شدن سطح پوست می‌شود، و در همین حین ماست و گوجه‌فرنگی به پاک‌سازی لکه‌ها و آسیب‌های پوستی کمک می‌کنند.این کار به بهبودی رنگ صورت می‌انجامد.

۲۲از آفتابسوختگی پیشگیری میکند

مجله‌ی Prevention (مجله‌ای در حوزه سلامت و بهداشت) در مطلبی به این موضوع اشاره می‌کند که افرادی که در ۳ ماه متوالی روزانه ۵ قاشق غذاخوری رب گوجه‌فرنگی مصرف کرده‌اند به طور طبیعی از خطر آفتاب‌سوختگی در امان هستند. پوست آفتاب‌سوخته را هم می‌توان با قرار دادن گوجه‌فرنگی بر قسمت‌های آسیب‌دیده درمان کرد.

ترکیبی از ۲ قاشق غذاخوری پالپ گوجه‌فرنگی و ۱ قاشق غذاخوری ماست درست کنید. این ترکیب را بر روی پوست صورت، گردن، دست‌ها و پاهایتان بمالید. گوجه‌فرنگی پوست را خنک می‌کند و ماست هم موجب افزایش پروتئین شده که پوست را نرم و منعطف می‌کند.

۲۳پوست لطیف

آب گوجه‌فرنگی را با عسل مخلوط کنید تا ترکیب غلیظی به دست بیاید. آن را روی پوست صورت بگذارید و پس از ۱۵ دقیقه بشویید تا پوستی لطیف و براق داشته باشید.

۲۴سلولهای مردهی پوست را از بین میبرد

گوجه‌فرنگی‌ها می‌توانند در از بین بردن سلول‌های مرده‌ی پوست نقش بسزایی داشته باشند. گوجه‌فرنگی‌ها را در مخلوط‌کن بریزید و یک قاشق غذاخوری شکر به آن اضافه کنید. ترکیب را روی پوست صورت خود بگذارید و به صورت دورانی ماساژ بدهید.

 

همچنین می‌توانید یک گوجه‌فرنگی را دو نیم کنید و مقداری شکر روی آن بپاشید. به آرامی آن را روی صورت خود بکشید تا سلول‌های مرده پوست‌تان از بین بروند و پوستی تمیز و شاداب داشته باشید.