کاهش خطر سکته‌ی قلبی

کاهش خطر سکته‌ی قلبی با مصرف گوجه‌فرنگی

برطبق تحقیقات جدید، استفاده از گوجه‌فرنگی می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را تا میزان یک چهارم کاهش دهد. لیکوپن آنتی اکسیدانی است که سبب قرمزی رنگ گوجه‌فرنگی می‌شود و مانند میوه‌ها به ميزان زیادی در رب گوجه‌فرنگی، کچاپ و پاستا وجود دارد. گوجه‌فرنگی خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد اما این موضوع نیازمند تحقیقات بیشتری بود تا دریابیم، آیا این خاصیت به سبب وجود لیکوپن است یا احتمالا عوامل دیگری نیز وجود دارد. در مطالعه جدیدی که توسط دانشمندان صورت گرفته است، چنین بیان می‌شود که مصرف منظم لیکوپن طی سال‌های متمادی می‌تواند اثر محافظت کننده‌ای بر قلب داشته باشد. آنها پس از طی یک دهه تحقیق و بررسی و تجزیه و تحلیل اطلاعات جمع آوری شده در زمینه رژیم‌های غذایی، در مشاهده تاثیرات لیکوپن بر سیستم قلب و عروق به نتایج مهمی دست یافتند. مطالعات اخیر در رابطه با لیکوپن و بیماری‌های قلبی، نتایج متنوعی به ما ارائه کرده است.

برخی از این نتایج نشان‌دهنده رابطه معناداری بین افزایش سطح لیکوپن و حمله قلبی است. دانشمندان صدها بیمار را که در پروژه های طولانی مدت بیماری قلبی شرکت کرده بودند را با نتایج حاصل از تحقیقی دیگر در همین زمینه مورد مقایسه قرار دادند. شرکت‌کنندگان، برنامه‌های غذایی خود را با محوریت این سوال که آیا بصورت منظم گوجه‌فرنگی یا محصولات تولید شده از گوجه‌فرنگی را در رژیم غذایی خود گنجانده‌اند یا نه ثبت کردند. نتایج این تحقیق نشان می‌داد خوردن غذاهای حاوی لیکوپن بصورت منظم در یک بازه زمانی یازده ساله، ریسک بیماری‌های قلبی مربوط به انسداد عروق را تا ۲۸ درصد کاهش می‌دهد.

محققان در گزارش‌های خود چنین ابراز داشتند که آنتی اکسیدان‌های قوی سپری در برابر بیماری‌های قلبی ایجاد می‌کنند اما مطالعات متمرکز بیشتری مورد نیاز است تا دریابیم که آیا این اثر لیکوپن است یا چیز دیگری این مصونیت را بوجود می‌آورد.

این مطالعه، ارتباط معکوس میان لیکوپن و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی را تصدیق کرد، اما به منظور اثبات اینکه آیا لیکوپن یا سایر مواد گوجه فرنگی (به عنوان غنی‌ترین منبع لیکوپن)، علت ایجاد این وابستگی است به تحقیقات بیشتری نیاز است.

سال گذشته، دانشمندان فنلاندی، مردانی را با کمترین میزان ذخیره لیکوپن موجود در بدن یافتند که بیش از ۶۰ درصد آن‌ها از بیماری قلبی رنج می‌بردند. سایر تحقیقات اخیر، نشان می دهند که حتی ممکن است این میوه محبوب بتواند سبب دفع افسردگی شود، در حالیکه خواص آنتی اکسیدان‌های گوجه‌فرنگی در دراز مدت شانس ابتلا به سرطان پروستات در مردان را کاهش داده است.