محافظت در برابر بیماری آلزایمر

غذاهایی که در برابر بیماری آلزایمر از ما محافظت می‌کنند

در نیویورک، محققان رژیم غذایی زنان و مردان سالمند را مورد بررسی قرار دادند و دریافتند که ممکن است برخی از «آرشیو نورولوژی» غذاها، بطور ویژه از ما در برابر بیماری آلزایمر محافظت کنند. این یافته‌ها بصورت انلاین دریک مجله پزشکی از انحمن پزشکی آمریکا، ارائه شد. این غذاهای مفید برای مغز شامل موارد زیر است:

 • آجیل
 • ماهی
 • گوجه‌فرنگی
 • ماکیان
 • خانواده کلم‌ها (مانند خردل و کلم برگ)
 • میوه‌ها
 • سبزیجات برگ سبز و برگ تیره

در مقابل، شاید برخی از غذاها برای سلامت مغز مضر باشند و خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش دهند. محققان دریافتند که چنین غذاهایی شامل محصولات لبنی پرچرب ، گوشت قرمز، اندام‌های داخلی حیوان‌های سلاخی شده (مانند دل و جگر) و کره می شود. محققان عادت‌های غذایی ۲۱۴۸ مرد و زن سالمند را که ساکن منهتن بودند مورد بررسی قرار دادند. در ابتدای تحقیق، همه شرکت کنندگان ۶۵ ساله یا مسن تر بودند، و هیچ نشانه ای برای از دست دادن حافظه یا علائمی از آلزایمر با خود نداشتند.  آن‌ها به مدت ۴ سال، هر یک سال و نیم آزمون‌هایی را پشت سر گذاشتند. تحقیق پیشین، نشان داده است که رژیم غذایی مدیترانه‌ای شامل ماهی، روغن زیتون، سبزیجات و به میزان کمترگوشت قرمز و کره، می‌تواند به حفاظت در برابر آلزایمر کمک کند.

شواهد نشان می دهد ارتباط بین رژیم غذایی، بعنوان یکی از مهم‌ترین عوامل محیطی قابل اصلاح، و خطر آلزایمر به سرعت در حال افزایش است .اما با توجه به اینکه افراد غذاهای خود را با ترکیبات متفاوت از مواد خوراکی مصرف می‌کنند، نتایج ارتباط بین غذاها و میزان افزایش ریسک آلزایمر در مواردی متناقض است. بنابراین، این بار محققان رژیم غذایی را در هفت گروه اصلی مواد غذایی که با خطر بروز آلزایمر در ارتباط هستند مورد بررسی قرار دادند. آنها به هفت گروه اصلی غذایی پرداختند که همه به افزایش یا کاهش خطر آلزایمر مرتبط می‌شوند:

غذاهایی که ممکن است سبب افزایش ریسک ابتلا به آلزایمر شوند شامل چربی‌های کامل هستند، به ویژه:

 • اسیدهای چرب اشباع شده: اسیدهای چرب مواد اولیه ساخت توده‌های چربی در بدن هستند. خوردن غذاهایی با چربی اشباع شده، مانند گوشت قرمز، کره و محصولات لبنی با افزایش بیماری‌های قلبی و آلزایمر همراه می شود.

افزایش مصرف چربی‌های اشباع نشده، امکان ابتلا به آلزایمر را کاهش می دهد:

 • اسیدهای چرب اشباع نشده: این چربی‌های با کلسترول اندک که در سلامت قلب موثر است، می‌تواند برای مغز نیز مفید باشد. آجیل‌ها شامل گردو، بادام زمینی، بادام، و پسته حاوی اسیدهای چرب اشباع نشده هستند. آووکادو روغن‌های کلزا و زیتون نیز مقادیر بالایی از اسیدهای چرب اشباع نشده را دارا هستند.
 • اسیدهای چرب امگا ۳: این چربی‌های اشباع نشده به شدت با سلامت قلب و مغز وهمچنین کاهش خطر ابتلا به آلزایمر در ارتباط هستند. این چربی‌ها بیشتر در ماهی‌های چرب ساکن آب‌های سرد مانند ماهی تن، سالمون و ساردین و همچنین در سبزیجات با برگ‌های سبز تیره، روغن کتان و روغن‌های گیاهی خاص یافت می شود.
 • اسیدهای چرب امگا ۶: اکثر روغن‌های گیاهی دارای امگا ۶ است چنانکه در آووکادو، آجیل، تخم‌مرغ، ماکیان و سایر غذاهای دیگر نیز دیده می‌شود. خوردن آنها ناسالم نیست. اما مصرف زیاد امگا ۶ به نسبت امگا ۳، در مقادیر بسیار زیاد برای مغز مضر است.

 

مواد غذایی دیگر که با حافظه خوب و مهارتهای فکری و همچنین کاهش خطر ابتلا به آلزایمر ارتباط دارند شامل موارد زیر است:

ویتامین E: برخی از تحقیقات ارتباط بین مصرف ویتامین  E و کاهش خطر ابتلا به آلزایمر را تایید می‌کنند. متابع غذایی خوب این ویتامین شامل جوانه گندم، روغن گیاهی، آجیل‌ها، غلات کامل و برگ‌های سبز است.

ویتامین B12: بیشتر مردم در رژیم غذایی خود مقدار کافی از ویتامین B12 دریافت می‌کنند، اما شاید افراد مسن‌تر نتوانند به درستی آن را جذب کنند. غذاهایی مانند دل و جگر، صدف‌ها، ماهی، گوشت و پنیر، مانند غلات غنی شده حاوی B12 زیادی هستند.

در ادامه محققان متغییرهایی نظیر کشیدن سیگار و استعمال الکل را مورد کنترل قرارداده و یک الگوی رژیمی که بطور قابل ملاحظه‌ای با کاهش خطر ابتلا به آلزایمر مرتبط بود را شناسایی کردند. این الگو شامل مصرف زیاد آجیل‌ها، ماهی، گوجه‌فرنگی، ماکیان، میوه‌ها و سبزیجات و مصرف کمتر لبنیات، گوشت قرمز و کره است.