رب گوجه‌فرنگی

رب گوجه‌فرنگی سرشار از آنتی‌اکسیدان مفید برای قلب

اخیرا در یونان تحقیقی به عمل آمده که نشان می‌دهد مصرف رب گوجه‌فرنگی به مدت دوهفته به عنوان مکمل غذای،  عملکرد رگ‌های خون‌رسانی را در افراد سالم بهبود می‌بخشد.

در گزارش پژوهشگران دانشکده پزشکی آتن که در مجله‌ی Nutrition Research به چاپ رسید آمده است که مصرف روزانه‌ی ۷۰ گرم رب گوجه‌فرنگی حاوی ۳۳.۳ میلی‌گرم لیکوپن موجب بهبود ۳.۳٪ در جریان واسطه اتساع شرياني (Flow Mediated Dilation) می‌شود که معیاری برای سلامت توانایی رگ‌های خون است.

با این وجود پژوهشگران گزارش دادند که این مزایا تنها پس از گذشت مدتی از مصرف محصولات گوجه‌فرنگی قابل ملاحظه بوده و در کوتاه‌مدت خود را نشان نمی‌دهند.

به گفته‌ی پاناگیوتیس زاپلانتریس که مدیریت این تحقیق را بر عهده داشت: “مکانیزم‌های چندگانه در اثرگذاری محصولات گوجه‌فرنگی مشارکت دارند.”

“خواص آنتی‌اکسیدانی کاروتنوئیدها، به ویژه لیکوپن، در مرکز خواص مفید آن‌ها قرار دارد. فرآوری گوجه‌فرنگی و پختن آن‌ها با روغن زیتون فراهمی زیستی کاروتنوئیدها را بالا می‌برد.”

“ کاروتنوئیدها از اکسایش کلسترول LDL پیشگیری می‌کنند، و برخی پژوهش‌ها نشاندهنده‌ی کاهش خفیف میزان کلسترول LDL پس از مصرف آب گوجه‌فرنگی بوده‌اند.”

 

گوجهفرنگی فراتر از لیکوپن

خواص سلامت گوجه‌فرنگی‌ها همواره مرتبط با لیکوپن موجود در آن‌ها بوده است، آنتی‌اکسیدانی که گفته می‌شود برای قلب، فشار خون،  پروستات، پوکی استخوان و پوست، در هر دو حالت طبیعی و مصنوعی مفید است.

پژوهشگران یونانی تشریح کردند که انتخاب آن‌ها استفاده از کل یک محصول گوجه‌فرنگی و نه فقط لیکوپن بوده است تا بتوانند یافته‌هایشان را به طور مستقیم در شیوه‌های آشپزی روزانه به کار ببندند.

“ میزان لیکوپن موجود در یک وعده‌ غذایی رب گوجه‌فرنگی فراتر از میانگین رژیم غذایی است؛ با این وجود از نظر فیزیولوژیکی مقدار مشابه و مرتبطی در مقایسه با مقادیر استفاده شده در پژوهش‌های مشابه در گذشته را نشان می‌دهد.

تاثیرگذاری مفید محصولات گوجه‌فرنگی می‌تواند مرتبط با تاثیر افزودنی/کمکی لیکوپن با دیگر عناصر غذایی کم‌مصرف شامل  ویتامین ای یا آلفاتوکوفرول و ویتامین C  باشد.”

 

جزئیات پژوهش

زاپلانتریس و همکاران وی ۱۹ نفر با میانگین سنی ۳۹ سال را برای مشارکت در پژوهش تصادفی، یک‌سویه و متقاطع خود انتخاب کردند. شرکت‌کنندگان به مدت دو هفته رژیم غذایی معمول خود را همراه یا بدون ۷۰ گرم رب گوجه‌فرنگی مکمل ادامه دادند.

نتایج هیچگونه تغییر چشمگیری در جریان واسطه اتساع شرياني (Flow-Mediated Dilation) پس از یک روز مصرف را نشان ندادند، اما پس از ۱۵ روز مصرف ۳.۳٪ بهبود قابل مشاهده بود. از سوی دیگر، هیچ مورد مصرفی مرتبط با کاهش ۰.۵ درصدی FMD پیدا نشد.

زاپلانتریس و همکاران وی اینگونه نتیجه گرفتند که “این نخستین پژوهش برای بررسی و تحقیق در مورد تاثیر رب گوجه‌فرنگی پس از دوره‌های رژیمی کوتاه مدت و میان مدت (به ترتیب ۱ و ۱۴ روز)  در داوطلبان جوان و سالم بوده است.”

همانگونه که در فرضیه مطرح شد، رب گوجه‌فرنگی با افزایش جریان واسطه اتساع شرياني (Flow-Mediated Dilation) تاثیری مفید و مثبت بروز داده است.