بوتاکس

رب گوجه‌فرنگی: بهتر از بوتاکس؟

خواهرزاده‌ی ۴ ساله‌ی من آیرین، برخلاف بچه‌های هم‌سن و سال‌ش دنبال هله‌هوله و خوردنی‌های شیرین نیست. در عوض عاشق خوردن دمپختک است. من نگران این بودم که شاید مصرف این‌همه رب گوجه‌فرنگی برای کودکی به این سن و سال مضر باشد، بنابراین کمی تحقیق کردم و به نتایج شگفت‌انگیزی رسیدم. بله، تمام این مدت حق با این کودک ۴ ساله بود…

نتایج تحقیقات اخیر نشان می‌دهد، مصرف بالای رب گوجه‌فرنگی، به دلیل لیکوپن موجود در آن، موجب بالا رفتن سلامت پوست انسان می‌شود.  گروهی از پژوهشگران بریتانیایی گزارش داده‌اند که مصرف رب گوجه‌فرنگی سرشار از لیکوپن می‌تواند از پوست انسان در برابر آفتاب‌سوختگی و پیری‌ زودرس محافظت کند.

این پژوهشگران گروهی ۲۰ نفره را انتخاب کرده و به طور تصادفی از آن‌ها خواستند روزانه ۵۵ گرم ۵ (قاشق غذاخوری) رب گوجه‌فرنگی استاندارد به همراه ۱۰ گرم روغن زیتون، و یا فقط روغن زیتون را به مدت ۱۲ هفته مصرف کنند.

در شروع و پایان این دوره‌ی آزمایشی پوست این داوطلبین را در معرض اشعه UV قرار دادند و پژوهشگران دریافتند که گروه مصرف‌کننده‌ی رب گوجه‌فرنگی در مقایسه با گروهی که فقط روغن زیتون مصرف کرده‌اند ۳۳٪  بیشتر در برابر آفتاب‌سوختگی محفوظ هستند. آن‌ها افزودند این میزان محافظت از پوست معادل استفاده از کرم ضدآفتاب با SPF ۱.۳ است.

مزایای رب گوجه‌فرنگی مرتبط با لیکوپن موجود در آن است که احتمالا اثرات مضر اشعه‌ی UV را با تولید انبوه گونه‌های واکنش‌دهنده به اکسیژن (Reactive Oxygen Species) که می‌تواند به ساختارهای مهم پوست آسیب برساند خنثی می‌کند.

اما موضوع به همینجا ختم نمی‌شود. نمونه‌های گرفته شده از پوست شرکت‌کنندگان در این پژوهش نشان داد که افرادی که رب گوجه‌فرنگی مصرف می‌کنند سطوح بالاتری از کلاژن در پوست آن‌ها دیده می‌شود، مولکولی که ساختار پوست را به وجود می‌آورد و نبود آن منجر به پیری زودرس پوست و کاهش قابلیت ارتجاعی آن یا چروک می‌شود.

پروفسور لزلی رادز می‌گوید: رژیم گوجه‌فرنگی سطح کلاژن پوست را به میزان قابل‌توجهی افزایش می‌دهد. این سطح افزایش می‌تواند منجر به معکوس نمودن فرآیند پیری زودرس پوست شود، که این موضوع با کاهش قابل توجه آفتاب‌سوختگی همراه است. این مقدار گوجه‌فرنگی که ما در اختیار این گروه از افراد گذاشتیم به هیچوجه زیاد نبوده و آن مقداری در نظر گرفته شده که تمامی ما می‌توانیم به راحتی در صورت مصرف زیاد غذاهایی که گوجه‌فرنگی دارند، آن را تامین کنیم.

این تصور که گوجه‌فرنگی می‌تواند جایگزین کرم‌های ضدآفتاب شود اشتباه است، اما گوجه‌فرنگی می‌تواند افزودنی خوبی باشد. چنانچه شما بتوانید محافظت از پوست‌تان را توسط رژیم غذایی‌تان افزایش دهید، پس از چند سال می‌توانید شاهد تاثیرات چشمگیر آن باشید.

پروفسور مارک برک-ماکین می‌گوید: اثر حفاظتی خوردن گوجه‌فرنگی بر روی میتوکندری‌ها در بدن ما اهمیت بسیار دارد چرا که آن‌ها تولیدکننده‌ی انرژی در تمام سلول‌های بدن از جمله سلول‌های پوستی هستند. بنابراین به احتمال زیاد مهربان بودن با میتوکندری‌های بدن می‌تواند منجر به داشتن پوستی سالم‌تر شود که می‌تواند اثر ضدپیری داشته باشد.

 

ملاحظات

بنابراین خوب است بدانیم که می‌توانیم با خوردن رب گوجه‌فرنگی به همراه روغن زیتون (یا هر نوع دیگری از روغن، چرا که لیکوپن حلال در چربی است) از مزایای داشتن پوستی بهتر بهره‌مند شویم. برای این منظور و از آنجاییکه آب گوجه‌فرنگی نیز سرشار از لیکوپن است، می‌توان مزایای مشابه را با نوشیدن روزی دو نوبت آب گوجه‌فرنگی یا آب سبزیجات (که حاوی آب گوجه‌فرنگی نیز باشد)  به دست آورد. از تاثیرات رب گوجه‌فرنگی بر روی پوست زیاد مطمئن نیستم ) به جز اینکه می‌دانم پوست را در برابر خطر ابتلا به سرطان پوست مقاوم می‌کند)  ولی در کل مصرف گوجه‌فرنگی به هر شکل و صورت می‌تواند مزایای فراوانی برای سلامت شما داشته باشد: پیشگیری از انواع سرطان‌ها و بیماری‌های قلبی، کاهش کلسترول، کمک به بیماران دیابتی در کنترل میزان قند خون، کمک به کاهش تعداد حمله‌های میگرنی و این لیست همچنان ادامه دارد …

پس رب گوجه‌فرنگی را دریابید!