راهنمای خرید از سوپرمارکت

راهنمای خرید از سوپرمارکت

تغذیه‌ی سالم با خرید مواد غذایی سالم آغاز می‌شود. همراه با آن شما می‌خواهید بدون هزینه‌ی بیش از حد، گذراندن تمام روز در فروشگاه و یا خرید مواد غذایی که به آنها احتیاج ندارید، خرید کنید. برای این کار اینکه بدانید بازاریاب‌ها چگونه سوپرمارکت‌ها را طراحی می کنند تا بر روی تصمیم‌های شما در خرید تاثیر بگذارند، میتواند به شما کمک کند و مهمتر اینکه چگونه بتوانید در برابر این وسوسه‌ها مقاومت کنید.

چرا سوپرمارکتها به نظر نامعقول میرسند

تا به حال شده از شکل چیدمان یک سوپرمارکت کلافه شوید؟ تبریک میگویم. این دقیقا همان چیزی است که طراحان سوپرمارکت می‌خواهند. هدف همین است که شما مدت زمان بیشتری درنگ کنید. اگر شما گیج شوید و نتوانید آنچه می‌خواهید را پیدا کنید، مدت زمان بیشتری را برای پیدا کردنش خواهید گذراند. و این مدت زمان بیشتری است که توجه‌تان به پیشنهادات ویژه جلب شود که در حقیقت آنچنان هم ویژه نیستند، مدت زمان بیشتری است برای اینکه خرید ناگهانی و بی‌برنامه‌ریزیانجام دهید و مدت زمان بیشتری است برای اینکه کودکان شما بتوانند شما را قانع کنند که آنچه میخواهند را برایشان بخرید و…

بیایید کمی این موضوع را رمزگشایی کنیم. محصولی که بیشتر مردم اغلب آن را میخرند شیر و ماست است با این حال قسمت لبنی در فروشگاه تقریبا همیشه در گوشه‌ی فروشگاه و دورترین نقطه از در ورودی قرار دارد. بر سر اینکه آیا اینکار به دلایل لجستیکی انجام شده است – چون یخچال‌ها اغلب در راه‌روهای بیرونی و نزدیکتر به محل بارگیری قرار دارند که با فاصله از در ورودی هستند – و یا اینکه این کار تاکتیک بازاریابی است بحث وجود دارد. به هرحال دلیل هرچه باشد، اگر شما تنها برای خرید یک پاکت شیر به فروشگاه آمده باشید باید تمام طول فروشگاه را بروید تا به آن برسید و خریداران کم‌شماری هستند که بتوانند این مسیر را بدون خرید چیز دیگری طی کنند.

یک حقه‌ی دیگر میتواند نشانه‌گذاری ضعیف باشد. آیا تا به حال شده به علامتهای راه‌روها یا قفسه‌ها نگاه کنید و ببینید با علامت‌های فروش پوشیده شده‌اند؟ و یا تا به حال فکر کرده‌اید چرا به جای اقلامی که بیشتر مردم به دنبالشان هستند، اقلام نامفهوم و بی‌نام و نشان را لیست کرده‌اند؟ بعضی وقتها فروشگاه‌ها برخی از اقلام محبوب و پر فروش خود را در تابلوهای راهنما و برچسب‌هایی که ممکن است که به سریعتر خریداری شدن آنها کمک کند علامت گذاری نمی‌کنند. مانند شیر، از آنجایی که خیلی از خریداران در خرید معمول‌شان به دنبال این محصول می‌گردند، اگر برای پیدا کردنش مجبور شوند میان راه‌روها و قفسه‌ها بگردند، بیش از آنچه قصد داشته‌اند خرید خواهند کرد.

 

یک خریدار متمرکز باشید

در ابتدا یک فروشگاهی که دوست دارید را بیابید و به خرید از آن پایبند بمانید. وقتی به طراحی و شکل فروشگاه آشنا شوید، دیگر نیازی به اتکا کردن به تابلوها و نوشته‌ها نیست و دیگر با دیدن پیشنهادات ویژهای که می‌دانید باز هم آنها را خواهید دید، وسوسه نمی‌شوید. به خاطر داشته باشید که فروشگاه‌های بزرگ بهترین مکان برای خرید محسوب نمی‌شوند. قیمتها ممکن است از جاهای دیگر پایین‌تر نباشند و حتی اگر هم باشند، خریدهای بی‌برنامه‌ای که خواهید کرد آن را جبران میکند. فروشگاه‌های بزرگ پر از راه‌روهای پشت سر هم، پر شده از اقلامی هستند که شما به طور عادی از سوپر مارکت نمی‌خرید، مانند کارتهای تبریک، لوازم‌التحریر یا حتی اقلام با سوددهی بالاتر از قبیل صندلی‌های مخصوص ساحل در این دوره‌ای که اینکار را تمرین می‌کنید احتمالا پول بیشتری هم خرج خواهید کرد.

حالت ایده‌آل این است که لیست‌های هفتگی تهیه کنید تا بتوانید تنها هفته‌ای یکبار به خرید بروید. یک لیست تهیه کنید و به آن پایبند بمانید. اگر می‌توانید خریدتان را برای خلوت‌ترین مواقع فروشگاه‌ها بگذارید )از ساعت ۵ تا ۸ بعدازظهر در طول روزهای هفته و آخر هفته‌ها شلوغترین حالت فروشگاه‌ها هستند، درحالیکه شنبه‌ها و یکشنبه‌ها خلوتتر هستند( با این روش می‌توانید با کمترین اتلاف وقت خرید کنید، چرا که زمانی که معطل هستید به زل زدن به قفسه‌ها گذشته و امکان خریدهای بی‌برنامه‌ی شما را بالا میبرد. اگر می‌توانید از خرید کردن در روزهای تعطیل اجتناب کنید، چون علاوه بر شلوغی، اکثر فروشگاه‌ها در چنین روزهایی تحویل کالا ندارند و بنابراین اقلامی از قبیل میوه و سبزیجات، شیر و نان تازه نخواهند بود.

 

چگونه در فروشگاه مسیر خود را مشخص کنیم

بسیاری از مواد غذایی فرآوری نشده که مواد اصلی وعده های غذایی ما به حساب می‌آیند، معمولا دور فروشگاه چیده می‌شوند. به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که تمرکز خریدتان را بر روی این قسمتها بگذارید. وقتی وارد سوپرمارکت می‌شوید معمولا در ابتدا قسمت میوه و سبزیجات را می‌بینید. این نکته‌ی بسیار عالی در فروش است، چرا که میوه و سبزیجات خوش‌آب و رنگ هستند و آدم را به خرید ترغیب می‌کنند. در کنار این قسمت ممکن است بخش‌های نان و ساندویچ

قرار گرفته باشند. سوپرمارکت‌های زیرک که برنامه‌ریزی داخلی پخت نان دارند ساعت‌های پخت و پز را با شلوغ‌ترین ساعت‌های فروشگاه همزمان می‌کنند تا شما را با بوی نان و شیرینی‌های تازه وسوسه کنند. برخی از فروشگاه‌ها حتی از خوشبوکننده‌های مصنوعی بوی نان تازه استفاده می‌کنند. قسمت گوشت، مرغ و ماهی معمولا در قسمت عقب فروشگاه هستند و بخش لبنی عموما در دورترین گوشه‌ی فروشگاه قرار دارد. نان‌های بسته‌بندی شده هم ممکن است در همین قسمت انتهایی فروشگاه باشند. راه‌روهای داخلی را نادیده نگیرید، ولی در مورد اینکه به کدامشان پا میگذارید دقت کنید. غذاهای فرآوری شده و هله‌هوله‌ها بیشتر در این راهروها هستند. بیشتر از راه‌روهایی خرید کنید که پر از حبوبات، غلات، ماهی کنسرو شده و سوپ هستند. و احتمالا خریدتان از قسمت پاستا و ماکارونیها منظم خواهد بود. بهتر است وقتی از قسمت غذاهای منجمد عبور می‌کنید کمی چشم خود را ببندید مگر اینکه بخواهید میوه یا سبزیجات منجمد بخرید، یا برگرهای گیاهی منجمد و یا مثلا ماست کم‌چرب یا بدون چربی منجمد.

 

بنابراین ترتیب خرید کردن شما به این قرار خواهد بود:

با برنامه و با در دست داشتن لیست خرید به فروشگاهی بروید که آن را میشناسید.

در مقابل خریدن کالاهایی که تخفیف خورده‌اند ولی مورد نیاز شما نیستند مقاومت کنید .

نگذارید تابلوها و تبلیغات حواستان را پرت کنند .

بیشتر در جاهایی از فروشگاه بچرخید که انتخاب‌های شما مواد غذایی تازه و کامل باشند .

فقط برای خرید اقلامی که در لیست‌تان موجود است به راه‌روهای داخلی وارد شوید و با دقت انتخاب کنید .

از نکاتی که در راهنمای سوپرمارکت به آنها اشاره کردیم کمک بگیرید تا تصمیمات عاقلانه‌تری در خرید داشته باشید.