گوجه‌فرنگی

تلاش ناسا برای کاشت گوجه‌فرنگی در ایستگاه فضایی بین‌المللی

ناسا یک باغ گل را در ایستگاه فضایی بین‌المللی راه‌اندازی کرده است که انتظار می‌رود در اوایل سال ۲۰۱۶ به بار بنشیند. یک فضانورد در ناسا بر روی پروژه‌ی کاشت گل‌های آهاری (Zinnia) در ایستگاه فضایی کار می‌کند تا بتواند تاثیر جاذبه را بر کاشت گیاهان میوه‌دار مانند گوجه‌فرنگی ارزیابی کند.

اوایل نوامبر ۲۰۱۵ فضانوردی به نام جل لیندگرن آزمایشی را برای مشخص نمودن امکان کاشت گیاهان گلدار در فضا آغاز نمود. این آزمایش تحت سیستم رشد گیاه ناسا به نام “Veggie” قرار داشت که این فناوری در اوایل سال ۲۰۱۵ موجب رشد کاهوی قرمز در ایستگاه فضایی شده بود.

ناسا طی گزارشی اعلام کرده بود  که کاشت گل در مدار می‌تواند به آن‌ها در فهم تاثیرگذاری محیط بر روی رشد گل کمک کند و به آن‌ها نشان دهد چه نوع دیگری از گیاهان امکان رشد در فضا را دارند. ترنت اسمیت، مدیر برنامه‌ی Veggie در مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا می‌گوید: «چنانچه این آزمایش موفقیت‌آمیز باشد این توان را به ما می‌دهد که میوه‌های گلدار مانند گوجه‌فرنگی را در فضا با استفاده از باغ درون مداری Veggie بکاریم و مصرف کنیم.»

دانشمندان به دنبال کاشت و رشد گیاه گوجه‌فرنگی در ایستگاه فضایی در سال ۲۰۱۷ هستند. تحقیق در مورد کاشت گیاهان در فضا کمک چشمگیری به فضانوردان در فرآیند اکتشاف عمیق فضا در آینده می‌کند. این موضوع می‌تواند منبعی قابل اعتماد برای مواد غذائی طی این سفر طولانی در منظومه شمسی باشد.

دانشمندان برای رشد گیاهان در ایستگاه فضایی با استفاده از نورهای LED قرمز، آبی و سبز، اشعه خورشید را شبیه‌سازی می‌کنند که این روش مشابه الگوی کشاورزی عمودی بر روی زمین است (شبیه روشی که اغلب در آسمان‌خراش‌ها برای کاشت فضای سبز استفاده می‌شود).

جیویا ماسا دانشمند مرکز فضایی کندی می‌گوید: «کاشت یک محصول گلدار بسیار چالش‌برانگیزتر از کاشت محصولات گیاهی‌نباتی مانند کاهو است. نور و دیگر عوامل محیطی در این شرایط حیاتی‌تر هستند.»

محققین ناسا امیدوار هستند بتوانند از چرخه‌ی رشد گل‌ها اطلاعات خوب و کافی برای فهم دانه‌گذاری و جوانه‌زنی جمع‌آوری کنند و دریابند آیا مساله‌ی گرده‌افشانی در فضا برایشان مشکل‌ساز خواهد بود یا خیر.