گوجه‌فرنگی

آب گوجه‌فرنگی بهتر از هر نوشیدنی انرژی‌زا

تحقیقات جدید نشان می‌دهند آب گوجه‌فرنگی در یاری‌رسانی به بدن در فرآیند تجدیدقوای بعد از تمرین‌های ورزشی می‌تواند بهتر و موثرتر از نوشیدنی‌های انرژی‌زا باشد. متخصصین می‌گویند گوجه‌فرنگی‌ها حاوی ویتامین‌هایی هستند که به ماهیچه‌های بدن در روند بهبود و بازگشت قند خون به حالت عادی پس از کشیده شدن یا آسیب دیدن کمک می‌کنند. متخصصین تعدادی از مراکز سلامتی در یونان مجموعه آزمایشاتی را طی دو ماه بر روی ۱۵ ورزشکار انجام دادند و تمامی علائم حیاتی آن‌ها قبل، در حال ورزش کردن و پس از آن را مورد بررسی قرار دادند. ۹ نفر از این ورزشکارها پس از تمرین آب گوجه‌فرنگی می‌نوشیدند و شش نفر از آن‌ها طبق روال نوشیدنی‌های انرژی‌زا مصرف می‌کردند. میزان تجدید قوای ماهیچه‌ها در افرادی که آب گجه‌فرنگی نوشیده بودند سریع‌تر و مدت‌زمان بازگشت قندخون به حالت عادی پس از تمرین‌های سخت در این افراد کمتر بود. گوجه‌فرنگی‌ها حاوی ترکیبی به نام لیکوپن هستند که دلیل اصلی قرمز بودن رنگ آن‌ها نیز همین است. آنتی‌اکسیدان‌های موجود در گوجه‌فرنگی پیش از این به عنوان عامل مقابله با سرطان، بیماری‌های قلبی و  دیگر بیماری‌ها شناخته شده‌اند و به همین دلیل به نظر می‌رسد افرادی که رژیم غذایی مدیترانه‌ای دارند عمرهای طولانی‌تر دارند.

در یکی از پژوهش‌های اخیر آمده است که سطوح آسیب‌رسان آنزیم و پروتئین که عامل آسیب‌دیدگی‌های مغزی و عضلانی هستند در آن دسته از ورزشکارانی که پس از تمرین آب گوجه‌فرنگی می‌نوشند سریع‌تر از دیگران به حالت عادی بازمی‌گردد.

پژوهشگران می‌گویند آب گوجه‌فرنگی چنان تاثیرگذار بوده است که افراد درگیر با میزان بالای پروتئین‌های آسیب‌رسان تنها ظرف دو ماه از مزیت‌های آن بهره‌مند شده‌اند.

تحقیقات پژوهشگران یونانی موید یافته‌های تحقیقی سوئدی بودند که به نقش یاری‌رسانی آب گوجه‌فرنگی در کاهش آسیب‌های پس از تمرین پی برده بودند. پژوهشگران در استکهلم از گروهی از داوطلبان با سلامت جسمی خواستند که در ۸۰ درصد از بالاترین میزان ضربان قلبی‌شان به مدت ۲۰ دقیقه تمرین کنند. پس از پایان تمرین میزان ترکیبی به نام ۸-oxodG را که نشاندهنده‌ی آسیب اکسیدی است آزمایش کردند. این امر نتیجه‌ی فعل و انفعالاتی شیمیایی در بدن است که منجر به آزاد شدن مولکول‌های غنی از اکسیژن آسیب‌رسان شده که به بافت‌ها حمله کرده و موجب آسیب دائمی شده و به عنوان عامل بسیاری از بیماری‌ها شناخته می‌شوند. پژوهشگران دریافتند آسیب اکسیدی در آن دسته از داوطلبانی که پس از تمرین به مدت پنج هفته آب گوجه‌فرنگی نوشیدند کاهش یافته است.